Wiadomości - Październik 2001


29/10/2001 - Kraj
Pożar w obiekcie nuklearnym.

Na terenie obiektu nuklearnego położonego na północ od Tokio, w którym znajduje się eksperymentalny reaktor nuklearny na szybkie elektrony wybuchł pożar - podały w środę japońskie media. Ogień pojawił się na pierwszej kondygnacji, gdzie mieści się dyspozytornia, oddzielona od reaktora. Władze mówią, że nie ma możliwości pojawienia się wycieku radioaktywnego ani rozprzestrzenienia się ognia na pomieszczenia z reaktorem.
(an)(PAP) (Wirtualna Polska)

29/10/2001 - Polityka
Japońscy żołnierze mogą działać na obcych ziemiach.

Japoński parlament przyjął w poniedziałek pakiet ustaw dotyczących ograniczonego udziału własnych żołnierzy w operacjach wojskowych - w tym antyterrorystycznych - poza granicami kraju. W myśl tych ustaw, Japonia będzie mogła wesprzeć amerykańską kampanię antyterrorystyczną. Jednak wsparcie to nie będzie mieć charakteru bezpośredniego udziału w akcjach bojowych - ograniczy się jedynie do operacji logistycznych. Po raz pierwszy od zakończenia wojny żołnierze japońscy będą mogli działać na obcych ziemiach. Pakiet ustaw daje im prawo do obrony własnej oraz - co ważniejsze - także obrony osób, oddanych pod ich pieczę, np. uchodźców czy rannych żołnierzy z innych państw. Japońskie oddziały mogą odpowiadać za transport, zaopatrzenie i łączność na drugich liniach frontu - mogą też brać udział w akcjach poszukiwania lub ratowania zaginionych żołnierzy. Nowe prawo ma obowiązywać przez dwa lata. Japońska powojenna konstytucja kategorycznie zakazuje siłom samoobrony Japonii (armii) angażowania się w jakiekolwiek akcje poza granicami kraju. O zmianę takiego zakazu - poprzez uchwały parlamentu - zabiegał w ostatnich tygodniach premier Junichiro Koizumi. Uważa on, że Japończycy winni aktywniej włączyć się do akcji antyterrorystycznej, prowadzonej obecnie przez USA w Afganistanie.
(mk)(PAP) (Wirtualna Polska)

29/10/2001 - Ekonomia
W Japonii recesja.

Wzrost gospodarczy w Japonii wyniesie fiskalnym 2001 r. od minus 0,9 do minus 1,2 proc. - ogłosili członkowie rady polityki Bank of Japan (banku centralnego), w publikowanej co pół roku prognozie dla gospodarki To pierwszy raport banku, w którym oficjalnie mówi się o spadku tempa wzrostu PKB poniżej zera. Rada nie zdecydowała się na zmianę polityki monetarnej: stopy procentowe w Japonii wynoszą 0,1 proc., a ilość pieniądza na rynku jest stale zwiększana. - Sądzę, że to rozsądna prognoza, która dobrze odzwierciedla sytuację - mówi Jun Ishii, ekonomista z Tokyo-Mitsubishi Securities. - Możliwe, że Bank of Japan chce zasugerować, że zrobił już prawie wszystko co mógł w sferze polityki monetarnej i oczekuje tego samego od rządu w zakresie polityki fiskalnej. Jeżeli takie są intencje Bank of Japan, rząd będzie miał trudne zadanie do zrealizowania. Gabinet Junichiro Koizumiego obiecał, że nie będzie stymulował gospodarki przez nieograniczone pompowanie w nią pieniędzy. W zaakceptowanym w piątek budżecie pomocniczym zapisano zwiększenie wydatków państwa o 22,62 mld dol. Jeżeli wyda więcej, złamie wyborcze obietnice. - Jestem przeciwko dodatkowym emisjom obligacji rządowych ponad 253 mld dol, które zaplanował rząd. Mogłyby one spowodować nieobliczalne następstwa w międzynarodowym systemie finansowym i doprowadzić do upadku rządu - uważa Masajuro Shiokawa, minister finansów Japonii. Sytuacja Japonii jest poważna: stopa bezrobocia sięgnęła już 5 proc. i jest najwyższa od początku lat 50., kiedy rozpoczęto jej pomiary. Szybko rośnie również liczba bankrutujących firm. Problemem są złe długi banków, rząd szacuje je na 93,67 mld dol., według niezależnych instytucji wynoszą prawie trzykrotnie więcej.
Maciej Kuźmicz (Gazeta Wyborcza)

26/10/2001 - Polityka
Blokada kont w afgańskich bankach.

W Japonii poinformowano w piątek o zamrożeniu trzech rachunków bankowych w związku z podejrzeniem o powiązania z terroryzmem. Tsutomu Himeno, rzecznik premiera Junichiro Koizumiego powiedział, że zamrożone zostały rachunki w oddziałach Afghan National Bank, Central Bank of Afghanistan i Agricultural Development Bank of Afghanistan. Na zamrożonych obecnie rachunkach znajduje się około 600 tysięcy dolarów. W ciągu ostatnich kilku lat przez rachunki te nie przechodziły żadne pieniądze. 19 października rząd japoński zablokował te rachunki - poinformował Himeno.
(aka)(PAP) (Wirtualna Polska)

26/10/2001 - Polityka
Japonia uchyla sankcje wobec Indii i Pakistanu.

Japonia uchyliła w piątek sankcje gospodarcze, nałożone na Pakistan i Indie w odpowiedzi na próby nuklearne, przeprowadzone przez te dwa państwa w maju 1998 roku. Sekretarz gabinetu japońskiego premiera Yasuo Fukuda oświadczył na konferencji prasowej w Tokio, że jego kraj wysoko ocenia wysiłki Pakistanu i Indii, zmierzające do umocnienia międzynarodowej koalicji antyterrorystycznej. W 1998 roku Tokio zamroziło wszelkie kredyty i granty dla Islamabadu i Delhi, za wyjątkiem środków na pomoc humanitarną.
(in)(PAP) (Wirtualna Polska)

24/10/2001 - Polityka
Japoński dziennikarz - szpiegiem?

Przedstawiciel rządzących w Afganistanie talibów powiedział w środę, że japoński dziennikarz, aresztowany kilka dni temu za nielegalne przekroczenie granicy, jest podejrzany o szpiegostwo. Zatrzymany Japończyk Daigen Yanagida, jest podejrzany o szpiegostwo - powiedział przedstawiciel talibów muzułmańskiej agencji AIP. Dziś w Dżalalabadzie wszczęto przeciwko niemu dochodzenie - dodał. Tożsamość zatrzymanego Japończyka nie jest całkiem jasna. Japońskie media identyfikowały go jako 45-letniego Isamu Iida, nie związanego z żadnym medium fotoreportera. Talibowie poinformowali, że dziennikarza, który był przebrany za afgańską kobietę, zatrzymali w prowincji Kunar. Po zatrzymaniu powiedział im, że mieszka w Tokio i przyjechał do Afganistanu, by napisać książkę.
(and)(PAP) (Wirtualna Polska)

24/10/2001 - Nauka :)
Prawdziwa "złota rybka".

Naukowcy japońscy wyhodowali pierwszą na świecie prawdziwie złotą złotą rybkę. Prace nad uzyskaniem ryby w kolorze czystego złota trwały 15 lat. Pierwszego prawdziwie złotego karpia uzyskali naukowcy z prywatnego instytutu ichtiologii w Nara. 75-letni właściciel firmy Yamato Koriyama, Shigeharu Nakano twierdzi, że naukowcy eksperymentowali w sumie z 30 różnymi gatunkami ryb, zanim udało im się otrzymać osobnika w kolorze słonecznego blasku, przekazującego taką szatę całemu swemu potomstwu. Złota złota rybka prawie nie występuje w naturze; jeśli tak się zdarzy, jest to ewenement, podobny do pojawiania się np. albinosów wśród zwierząt. Co więcej, cecha ta nie jest przekazywana genetycznie. Japońska złota rybka przekaże czysto złotą szatę swemu potomstwu - twierdzą japońscy naukowcy. W akwariach firmy z Nary pływa obecnie dziesięć tysięcy prawdziwie złotych małych karpi. Jest to już czwarte złote pokolenie. Dorosłe "złote rybki" mierzyć będą nie więcej niż 15 centymetrów. Nakano liczy, że rosnący w jego akwariach narybek stanie się dla firmy prawdziwą...żyłą złota.
(in)(PAP) (Wirtualna Polska)

24/10/2001 - Ekonomia
Giełda: Akcje i dolar w dół.

Na giełdzie w Tokio spadła w środę wartość akcji i kurs amerykańskiego dolara. Wartość głównego japońskiego indeksu giełdowego Nikkei 225 spadła o 59,41 punktu (0,55%) i wyniosła podczas zamknięcia 10802,15 pkt. W środę za dolara amerykańskiego płacono w Tokio 122,54 jena - o 0,08 jena mniej niż we wtorek.
(miz)(PAP) (Wirtualna Polska)

23/10/2001 - Ekonomia
Giełda: Dolar droższy.

We wtorek, po otwarciu giełdy walutowej w Tokio, za jednego dolara płacono 122,38 jena, czyli o 0,79 jena więcej, niż w poniedziałek przed zamknięciem notowań.
(PAP) (Wirtualna Polska)

21/10/2001 - Kraj
Znaleziono 6 ciał ofiar katastrofy "Ehime Maru".

Sześć spośród dziewięciu ciał ofiar katastrofy japońskiego szkolnego trawlera rybackiego "Ehime Maru" odkryli amerykańscy i japońscy nurkowie w pobliżu wyspy Oahu w archipelagu Hawajów - poinformowały w niedzielę lokalne media. Poszukiwania zostały poprzedzone podniesieniem wraku z pierwotnej głębokośći 600 m, na której spoczywał, na głębokość 35 m. "Ehime Maru" został staranowany 9lutego br. nieopodal Honolulu przez okręt podwodny USS Greenville, który ćwiczył awaryjne wynurzanie się. Z tonącego trawlera udało się uratować 26 studentów i nauczycieli. 9 załogantów "Ehime Maru" zginęło. Na amerykańskiej jednostce nikt nie ucierpiał. Żeby zadoścuczynić stronie japońskiej i poprawić napięte stosunki, marynarka amerykańska dopuściła do poszukiwań nurków z Japonii. USA zgodziły się również traktować wrak zgodnie z japońską tradycją. Oznacza to m.in. odwiedziny krewnych ofiar na miejscu tragedii.
(ajg)(PAP) (Wirtualna Polska)

20/10/2001 - Polityka
USA proszą Japonię o wsparcie logistyczne.

Stany Zjednoczone poprosiły Japonię o wsparcie logistyczne podczas operacji zbrojnej w Afganistanie. Według japońskich gazet, rząd tego kraju najprawdopodobniej przychyli się do prośby Waszyngtonu. Oznacza to, że japońskie okręty wojenne sił samoobrony wzięłyby udział w operacji wojskowej poza wodami terytorialnymi swojego kraju. Japoński parlament uchwalił w czwartek ustawę zezwalającą na prowadzenie wojskowych operacji pomocniczych poza własnym terytorium. Ustawa będzie ważna przez dwa lata, ale jest możliwość jej przedłużenia. Z Amerykanami Japończycy współdziałałyby na Oceanie Indyjskim.
(mon)(WP) (Wirtualna Polska)

18/10/2001 - Polityka
Zagraniczne akcje wojskowe - dozwolone.

Izba niższa japońskiego parlamentu uchwaliła w czwartek kontrowersyjny pakiet ustaw, dotyczących udziału własnych żołnierzy w akcjach wojskowych - w tym antyterrorystycznych - poza granicami kraju. Japońska powojenna konstytucja kategorycznie zakazuje armii Japonii angażowania się w jakiekolwiek akcje poza granicami kraju. O zmianę takiego zakazu - poprzez uchwały parlamentu - zabiegał w ostatnich tygodniach premier Junichiro Koizumi. Uważa on, że Japończycy powinni aktywniej włączyć się do akcji antyterrorystycznej, prowadzonej obecnie przez USA w Afganistanie. Premier Japonii, który kilkakrotnie już deklarował poparcie dla riposty USA, podjętej po zamachach z 11 września, chciał by parlament przyjął nowe postanowienia jeszcze przed weekendowym szczytem 21 państw w Szanghaju, w czasie którego Koizumi ma spotkać się z prezydentem Bushem. Izba niższa japońskiego parlamentu przyjęła - mimo zdecydowanych sprzeciwów opozycji - w czwartek pakiet trzech ustaw, łagodzących w praktyce zakaz, obowiązujący na mocy konstytucji. Japońskie siły samoobrony będą mogły - na mocy decyzji parlamentu - uczestniczyć w zagranicznych operacjach wojskowych, jednakże z wykluczeniem działań bojowych. Japońskie oddziały mogą odpowiadać za transport, zaopatrzenie i łączność na drugich liniach frontu - mogą też brać udział w akcjach poszukiwania lub ratowania zaginionych żołnierzy.
(mon)(PAP) (Wirtualna Polska)

17/10/2001 - Ekonomia
Droższe akcje i dolary.

Na tokijskiej giełdzie wzrosła w środę wartość akcji i kurs amerykańskiego dolara. W środę po południu czasu miejscowego (rano czasu warszawskiego) wartość głównego japońskiego indeksu giełdowego Nikkei 225 wzrosła o 117,63 punktu - 1,11% - i wyniosła na zamknięcie 10755,45 pkt. W tym czasie w Tokio za dolara amerykańskiego płacono 121,60 jena - o 0,42 jena więcej niż we wtorek.
(ck)(PAP) (Wirtualna Polska)

17/10/2001 - Rozrywka
Japońskie koty-roboty.

Japońska firma Omron podczas konferencji prasowej w Tokio zaprezentowała w środę kocią odmianę robota komunikacyjnego. Kot-robot łasi się, mruczy, przytula, a przede wszystkim nie drapie, nie jest agresywny i humorzasty, jak to zdarza się naszym prawdziwym pupilom. Od 20 listopada 5000 kotów-robotów będzie dostępnych w sprzedaży. Niestety, cena jest dosyć wysoka. Egzemplarz będzie kosztował ok. 1500 dolarów.
(aka)(WP) (Wirtualna Polska)

15/10/2001 - Polityka
Premier Japonii przeprosił naród koreański.

Premier Japonii Junichiro Koizumi przeprosił w poniedziałek naród koreański za cierpienia wyrządzone narodowi koreańskiemu przez Japonię w latach 1910-1945, kiedy Korea była kolonią japońską. Przekazuje moje szczere przeprosiny za ból i przykrości wyrządzone przez Japonię narodowi koreańskiemu za czasów japońskiego panowania kolonialnego - powiedział Koizumi podczas wizyty w muzeum Sodaemun w Seulu, które jest dawnym więzieniem japońskim, w którym byli torturowani i zabijani Koreańczycy walczący o niepodległość. Premier Koizumi złożył w poniedziałek jednodniową wizytę w Seulu, której celem było osłabienie napięcia między oboma państwami.
(ck)(PAP) (Wirtualna Polska)

15/10/2001 - Sport
Polacy potęgą w karate tradycyjnym.

Przed ponad ośmiotysięczną widownią w Pałacu Sportu Bolonii reprezentacja Polski zajęła drugie miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw świata w karate tradycyjnym ITKF. Wśród blisko 300 zawodniczek i zawodników z 44 państw Polacy zdobyli siedem medali.

Medale Polaków
Złote
Fukugo: Marta Niewczas (AZS Rzeszów)
Enbu mężczyzna-mężczyzna: Maciej Grubski (KKT Poddębice) - Mariusz
Lewandowski (AKK Łódź)
Srebrne
Kata drużynowe mężczyzn: Paweł Krzywański (AKK Łódź), Krzysztof
Neugebauer (KK Kluczbork), Andrzej Zarzeczny (Orzeł Poznań)
Kata drużynowe kobiet: Iwona Furmanek, Joanna Szeremeta, Anna Kulczyńska (wszystkie AKK Łódź)
Brązowe
Kumite: Zarzeczny, Niewczas
Enbu mężczyzna-kobieta: Grubski - Katarzyna Krzywańska (AKK Łódź).
(WP) (Wirtualna Polska)

14/10/2001 - Sport
Krzysztof Neugebauer zdobywcą Puchara Świata w karate.

Krzysztof Neugebauer (KKT Kluczbork) zdobył w Warszawie Puchar Świata w karate tradycyjnym. Drugie miejsce zajął Argentyńczyk Justo Gomez, a trzecie Rumun Cornel Musat. Turniej obejmował rywalizację w kumite (walki) i kata (pokaz). Suma punktów za te konkurencje dała zwycięstwo Polakowi, który dwukrotnie uplasował się na trzecim miejscu.
(PAP) (Gazeta Wyborcza)

14/10/2001 - Sport
F1 na torze Suzuka.

W niedziele (14-10) odbyły się w Japonii na torze Suzuka, Grand Prix Formuły 1. Wyścig wygrał Niemiec Michael Schumacher. Więcej na stronie Gazety Wyborczej.

12/10/2001 - Kraj
Finały mistrzostw świata w piłce nożnej w Japonii i Korei nieubezpieczone?

Towarzystwo ubezpieczeniowe AXA chce renegocjować z FIFA ubezpieczenie finałów MŚ w Japonii i Korei. Po ostatnich wydarzeniach na świecie AXA chce się wycofać z pokrywania strat za ewentualne akty terroryzmu Jak na razie przyszłoroczny mundial ubezpieczony jest na 1,4 miliarda franków szwajcarskich (852 mln dol) od różnych nieszczęść w tym ataku terrorystycznego. - AXA zagroziła nam, że jeśli kontrakt nie zostanie renegocjowany, jego ważność wygaśnie 11 listopada. Oczywiście AXA chodzi o pieniądze, a konkretnie o powiększenie stawek - powiedział w piątek szef FIFA Sepp Blatter. - Oczywiście będziemy renegocjować umowę, bo World Cup nie może się odbyć bez ubezpieczenia m.in. gwarancji bankowych, praw marketingowych i także ewentualnych aktów terroryzmu. Cóż, zawsze mówiłem, że mundial na Dalekim Wschodzie będzie wyjątkowo drogi. Teraz okazuje się, że będzie jeszcze bardziej drogi niż ktokolwiek myślał. Tymczasem władze Japońskiego Komitetu Organziacyjnego MŚ (JAWOC) zwiększyły budżet na zapewnienie bezpieczeństwa o 25 proc. (18.5 mln dol) i zapewniają, że po ataku terrorystów na Nowy Jork i Waszyngton imprezie w ich kraju towarzyszyć będą specjalne środki. M.in. bagaż każdego kibica wchodzącego na stadion będzie prześwietlany promieniami Roentgena i badany detektorem do wykrywania metalu. - Kontrola będzie wyjątkowo ścisła. Na każdym meczu będziemy mieli co najmniej 700 funkcjonariuszy bezpieczeństwa zwracających uwagę na każdą podejrzaną rzecz - zapewnia szef bezpieczeństwa JAWOC Takahisa Ishida.
(lop) (Gazeta Wyborcza)

10/10/2001 - Kraj
Kontrola japońskich laboratoriów.

Rząd Japonii planuje kontrolę większości japońskich laboratoriów. Laboratoria mają być sprawdzane pod kątem ochrony i sposobów przechowywania groźnych bakterii i wirusów. Działania te zostały podjęte w obawie przed atakami na laboratoria, w celu wykradzenia niezbezpiecznych wirusów, bakterii, które później mogły by zostać użyte w celach terrorystycznych.

10/10/2001 - Nauka
Nobel w dziedzinie chemii dla japońskiego naukowca.

William S. Knowles (USA), Ryoji Noyori (Japonia) oraz K. Barry Sharpless zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla z chemii - poinformowała w środę Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Amerykanin William S. Knowles i Japończyk Ryoji Noyori zostali nagrodzeni Noblem za prace nad asymetryczną katalizą reakcji uwodorowania oraz Amerykanin K. Barry Sharpless za asymetryczną katalizę reakcji utleniania. (PAP) Gazeta Wyborcza

Upraszczając, dzięki nowemu odkryciu będzie można otrzymać wiele nowych związków, których dotychczas nie udawało się uzyskać. Nowa metoda pozwoli na większą kontrolę nad przebiegiem otrzymywania związków. (źródło własne)

Ryoji Noyori
Urodził się w 1938 roku w Kobe w Japonii. W roku 1967 obronił doktorat na Uniwersytecie w Kioto. Od 1972 roku jest profesorem chemii na Uniwersytecie w Nagoi, a od roku 2000 kieruje Research Center for Materials Science na tymże uniwersytecie. Noyori opracował skuteczniejsze katalizatory asymetrycznej reakcji uwodorowania. W 1980 r. wraz ze współpracownikami opublikował artykuł na temat syntezy enancjomerów z rodziny difosfin, które w kompleksie z rodem i rutenem umożliwiły znacznie precyzyjniejszą katalizę asymetrycznych aminokwasów. Jako jedyny z całej trójki Noyori może od dziś uważać się za podwójnego noblistę. W 1999 r. zdobył Arabską Nagrodę Nobla przyznawaną przez króla Arabii Saudyjskiej Fajsala. - Tamta ceremonia była dla mnie większym przeżyciem niż przyjazd do Stanów Zjednoczonych 30 lat wcześniej - wspomina. Najwyraźniej Noyori ma szczęście do głów państwa - niespełna rok temu Medalem Kultury za szczególne osiągnięcia naukowe uhonorował go sam cesarz Akihito. Dzisiaj otrzymał również gratulacje od premiera Junichiro Koizumiego.
(war) (PAP) (Gazeta Wyborcza)

10/10/2001 - Ekonomia
Spadek cen akcji na giełdzie w Tokio.

Środowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Tokio rozpoczęła się o lekkiego spadku cen akcji. W ciągu pierwszych minut indeks Nikkei stracił 44,27 pkt (0,44%) i wyniósł 9.967,50 pkt.
(mag)(PAP) (Wirtualna Polska)

08/10/2001
Koizumi przeprasza Chiny za japońską agresję.

Premier Japonii Junichiro Koizumi wyraził w poniedziałek płynące z głębi serca przeprosiny wobec chińskich ofiar wojennych w związku z agresją Japonii na Chiny w latach 30. XX wieku. Stojąc przed muzeum poświęconym chińskiemu oporowi przeciw Japonii, Koizumi powiedział dziennikarzom: Patrząc na to muzeum, czuję znowu okropności wojny. Patrzyłem na różne ekspozycje z uczuciem płynących z głębi przeprosin i współczucia dla Chińczyków, którzy byli ofiarami agresji - powiedział japoński premier. Japonia poprzednio wyraziła słowne przeprosiny wobec Chin za agresję, ale odmówiła przekazania tego na piśmie. Koizumi przybył w poniedziałek z jednodniową wizytą do Pekinu, której celem jest uspokojenie władz chińskich, zaniepokojonych zmianami japońskiego ustawodawstwa w sposób umożliwiający wojskom japońskim udzielenie logistycznego wsparcia amerykańskiej akcji przeciw terroryzmowi.
(jask)(PAP) (Wirtualna Polska)

05/10/2001
Japonia chce iść na wojnę z terroryzmem.

Po raz pierwszy od II wojny światowej Japonia chce wziąć udział w działaniach wojennych poza granicami kraju. Na razie zabrania tego narzucona przez USA po wojnie pacyfistyczna konstytucja. Rząd chce więc konstytucję zmienić - Japonia musi wprowadzić nowe prawo, by wyeliminować terroryzm - uznał premier Junichiro Koizumi, aprobując projekt ustawy, która umożliwi wysłanie wojsk japońskich zagranicę. Najprawdopodobniej parlament przegłosuje ustawę w ciągu dwóch tygodni, nawet bez pomocy opozycji. Perspektywa ta natychmiast wzbudziła obawy sąsiadów, co do powrotu japońskiego imperializmu. Premier Koizumi wybiera się więc jeszcze w tym tygodniu do Chin i Korei Południowej, by zapewnić, że Japonia nie dąży do odbudowy swojej dawnej potęgi militarnej. Sprawa budzi jednak burzliwą debatę także w samej Japonii. - Nie wolno nam wysyłać japońskich wojsk poza granice. Nie chcemy, by japońskie dzieci zostały pozbawione ojców - protestowało kilkaset kobiet podczas manifestacji w Tokio w kilka godzin po wpłynięciu projektu do parlamentu. Ich zdaniem wojna z terroryzmem to tylko pretekst dla zmiany pacyfistycznej konstytucji, która odrzuca wojnę jako sposób rozwiązania problemów międzynarodowych. Premier uspokaja - wojsko japońskie nie będzie walczyć u boku USA, a jedynie wspierać amerykańskie wysiłki wojenne logistycznie, organizując na tyłach pomoc medyczną, zaopatrzenie i pomoc humanitarną dla uchodźców. Będzie też mogło transportować broń i amunicję, ale Japonia nie będzie jej dostawcą. Oddziały japońskie będą mogły działać poza strefą walki, jeśli zainteresowane państwo wyrazi na to zgodę. Zyskują też prawo obrony baz amerykańskich w Japonii przed atakami terrorystycznymi. Dziesięć lat temu - podczas wojny w Zatoce - Japonia ograniczyła się do wsparcia finansowego antyirackiej koalicji. Teraz w ciągu pół roku chce przeznaczyć blisko 120 mln dol. na pomoc dla Afgańczyków. Na fundusz kryzysowy UNHCR przeznaczony na pomoc dla 1,5 mln uchodźców afgańskich w Pakistanie wpłaci 6 mln dol. Wesprze też finansowo Pakistan (około 25 mln dol.) oraz udzieli mu pomocy humanitarnej. W sobotę sześć samolotów transportowych zawiezie uchodźcom afgańskim w Pakistanie wodę, namioty i koce.
Marta Kiełczewska (Gazeta Wyborcza)

05/10/2001
USA: seks-niewolnice przegrały z Japonią.

Sąd federalny w USA oddalił w piątek zbiorowy pozew przeciwko Japonii, wniesiony przez grupę azjatyckich kobiet zmuszanych do prostytucji przez japońskie armie okupacyjne w czasie II wojny światowej. Odrzucając pozew sędzia oświadczył, że kobietom należy się zadośćuczynienie za doznane krzywdy, ale sąd amerykański nie jest władny orzekać w sprawie ewentualnych rekompensat. Według sędziego Japonię chroni przed postępowaniem w USA immunitet suwerenności. Pozew wniosło 15 kobiet w imieniu około 10 tys. żyjących jeszcze byłych seks-niewolnic z Korei, Chin, Tajwanu, Filipin i innych krajów Azji Wschodniej. Jak się szacuje, w czasie II wojny światowej władze wojskowe Japonii zmusiły do prostytucji około 200 tys. kobiet w podbitych krajach, głównie w Korei. Niektóre miały wtedy po 11-12 lat. Sprowadzano je do licznych "stacji pociechy" na froncie. Rząd Japonii dopiero w 1995 r. przeprosił za postępowanie nacjonalistycznego i sprzymierzonego z Hitlerem reżimu wobec kobiet. Utworzył także fundację odszkodowań, do której miały wpłacać donacje firmy prywatne. Nie wypłacił jednak ofiarom żadnych rekompensat.
(and)(PAP) (Wirtualna Polska)

04/10/2001 - Gospodarka
Nissan i Mitsubishi będą współpracować.

Dwa wielkie japońskie koncerny samochodowe - Nissan i Mitsubishi - porozumiały się w kwestii współpracy, głównie w dziedzinie wspólnej produkcji części do swych pojazdów. Układ pomiędzy dwoma dotychczas zawzięcie ze sobą rywalizującymi koncernami stanowi odejście od tradycji, zakazującej w Japonii wymiany informacji między poszczególnymi grupami - właśnie jak Nissan czy Mitsubishi - zwanymi tu "keiretsu". Nie do pomyślenia była także współpraca w rozwoju technologii. Stąd też planowane porozumienie w tej sprawie dwu samochodowych koncernów uznano za niezmiernie ważne dla przyszłej sieci powiązań między wielkimi firmami japońskimi.
(and)(PAP) (Wirtualna Polska)

04/10/2001 - Ekonomia
Wzrost na giełdzie w Tokio.

Główny indeks tokijskiej giełdy podskoczył w czwartek rano o 2% w odpowiedzi na prawie 6% wzrosty amerykańskiego Nasdaqa. Nikkei 225 awansował o 2,27% do poziomu 10.149,13 punktów. Siłą napędową zwyżek były zyski Sony Corp. i innych japońskich firm wysoko zaawansowanej technologii. Masayoshi Okamoto, dealer z Jujiya Securities sądzi, że Nikkei może zbliżyć się do poziomu sprzed 11 września, jeśli koncern Sony dalej będzie szedł w górę jak burza. Po zeszłotygodniowych ostrzeżeniach w sprawie przyszłych zysków, kiedy akcje Sony spadły do najniższej ceny od stycznia 1999 roku, w czwartek walory wiodącego producenta elektroniki użytkowej Nipponu wzrosły o 4,02% do 4.140 jenów.
(and)(PAP) (Wirtualna Polska)

03/10/2001 - Ekonomia
Spadek notowań na tokijskiej giełdzie .

Na tokijskiej giełdzie spadła w środę wartość akcji i kurs amerykańskiego dolara. W środę po południu czasu miejscowego (rano czasu warszawskiego) wartość głównego japońskiego indeksu giełdowego Nikkei 225 spadła o 2,09%. W tym czasie za dolara amerykańskiego płacono w Tokio 120,75 jena - o 0,07 jena mniej niż we wtorek.
(mag)(WP) (Wirtualna Polska)

02/10/2001 - Kraj
Japonia wzmacnia ochronę zbiorników wodnych.

Władze Japonii zdecydowały o wzmocnieniu ochrony zbiorników wodnych położonych w pobliżu elektrowni jądrowych w związku z atakami terrorystycznymi 11 września w Stanach Zjednoczonych. Policja wodna zmobilizowała nieujawnioną liczbę łodzi patrolowych, które będą kontrolować zbiorniki wodne znajdujące w pobliżu 51 reaktorów jądrowych. W zeszłym tygodniu do wzmocnienia ochrony elektrowni jądrowych wezwał japoński premier Junichiro Koizumi. Japończycy obawiają się możliwych ataków terrorystycznych na te obiekty. Elektrownie jądrowe, których większość znajduje się na wybrzeżu Japonii, wytwarzają 1/3 energii elektrycznej w tym kraju.
(ajg)(WP) (Wirtualna Polska)

02/10/2001 - Ekonomia
Wzrost notowań na tokijskiej giełdzie.

Na tokijskiej giełdzie wzrosła we wtorek wartość akcji i kurs dolara amerykańskiego. We wtorek po południu czasu miejscowego (rano czasu warszawskiego) wartość głównego japońskiego indeksu giełdowego Nikkei 225 wzrosła o 1,65%. W tym czasie w Tokio za dolara amerykańskiego płacono 120,38 jena - o 0,74 jena więcej niż w poniedziałek.
(mag)(DPA) (Wirtualna Polska)

02/10/2001 - Kultura
Japońska tancerka wystąpi w Warszawie i Płocku.

Na zaproszenie Centrum Sztuki Studio w Warszawie 4 października br. przyjeżdża do Polski ze swoim zespołem wybitna japońska tancerka Senrei Nishikawa. Nishikawa tańczy Nihon Buyo, najmłodszą formę klasycznego tańca. Artystka tworzy własny, unikalny styl łączący tradycję z teraźniejszością. Swoje spektakle przygotowuje samodzielnie - sama opracowuje scenariusze i choreografię, czasami także projektuje scenografię i kostiumy. W 1983 roku tancerka zobaczyła w Kioto "Hamleta" wystawionego przez Wrocławski Teatr Pantomimy Henryka Tomaszewskiego i od tej pory zafascynowała ją twórczość polskich artystów. Przyznaje, że Tomaszewski wywarł widoczny wpływ na jej sztukę. Interesuje się także Witkacym i Grotowskim. W 2000 roku przyjechała do Polski po raz pierwszy i wystąpiła w krakowskim Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. W czasie tegorocznego pobytu Senrei Nishikawa wystąpi w Warszawie 7 i 8 października w Teatrze Studio oraz 10 października w Teatrze Dramatycznym w Płocku. Tym razem artystka zaprezentuje najnowszy spektakl pt. "Japoński wachlarz", w którym zatańczy m.in. dwie poetyckie opowieści: "Kobietę Śniegu" i "Gwiazdę Yodaki", ukazujące jak niezwykłe, różnorodne funkcje może w tańcu spełniać wachlarz. Tancerce towarzyszy oryginalny zespół muzyków japońskich grający na koto, bambusowych instrumentach perkusyjnych oraz wiolonczeli i kontrabasie. W daniach 7 i 8 października w foyer Teatru Studio będzie można dodatkowo zobaczyć wystawę czarno-białych zdjęć artystki wykonanych przez znanego w świecie fotografika japońskiego - Minoru Ichige.
(mag)(PAP) (Wirtualna Polska)

01/10/2001 - Kraj
BSE: japoński zakaz importu mączki mięsno-kostnej.

Japońskie Ministerstwo Rolnictwa oświadczyło w poniedziałek, że wprowadzi od czwartku czasowy zakaz importu do kraju mączki mięsno-kostnej. To konsekwencja pierwszego przypadku choroby wściekłych krów w tym kraju. Zakazane będzie także dodawanie mączki krajowej produkcji do pasz zwierzęcych i nawozów. Japonia rocznie wytwarza 300-400 tys. ton mączki. Na początku września w Tokio podano, że na farmie w prefekturze Chiba niedaleko Tokio stwierdzono pierwszy w Japonii - a także faktycznie pierwszy w całej Azji - przypadek choroby wściekłych krów, czyli gąbczastego zwyrodnienia mózgu (BSE). Mączka mięsno-kostna jest uważana za źródło BSE. Spożywanie zakażonego mięsa przypuszczalnie powoduje u ludzi chorobę Creutzfeldta-Jakoba, która w ostatnich latach spowodowała w Europie Zachodniej śmierć kilkudziesięciu osób.
(jask)(PAP) (Wirtualna Polska)

01/10/2001 - Kraj/USA
Amerykański lotniskowiec Kitty Hawk wypłynął z bazy w Yokosuka.

Amerykański lotniskowiec Kitty Hawk, na którego pokładzie znajduje się ok. 70 samolotów bojowych, w niedzielę wieczorem (30.09) opuścił macierzystą bazę w Yokosuka w Japonii. Rzecznik marynarki wojennej USA potwierdził, że jednostka udała się z misją, związaną z "Operacją Trwała Wolność". Takim kodem określono kampanię antyterrorystyczną USA po zamachach w Nowym Jorku i Waszyngtonie. Rzecznik nie ujawnił kierunku, w jakim płynie lotniskowiec. Zdaniem japońskiej agencji Kyodo, są to wody Oceanu Indyjskiego. Tymczasem cytowane przez agencję Reuters koła irańskie potwierdziły w niedzielę, że w rejonie Zatoki Perskiej, a także w Zatoce Omańskiej, znajduje się już 41 jednostek marynarki wojennej USA i Wielkiej Brytanii. Zdaniem anonimowego dowódcy irańskiej marynarki, cytowanego przez agencję, amerykańskie siły specjalne są już od pewnego czasu na ziemiach Afganistanu.
(jask)(PAP) (Wirtualna Polska)

01/10/2001 - Ekonomia
W Japonii rusza dziś pierwsza sieć trzeciej generacji.

Japoński operator NTT DoCoMo w poniedziałek uruchamia pierwszą na świecie sieć telefonii komórkowej trzeciej generacji, która umożliwi szybki dostęp do Internetu, wideofonię i dziesiątki innych nowych usług. Za powodzenie Japończyków trzymają kciuki zarządy... europejskich operatorów, którzy w telefonię trzeciej generacji zainwestowali niebotyczne sumy Sieć o handlowej nazwie FOMA - Freedom of Mobile Multimedia Access - zaczyna działać w aglomeracji tokijskiej, ale w ciągu roku ma objąć całą Japonię. Zgodnie z biznesplanem ma pozyskać w ciągu trzech lat 6 mln abonentów, zaś po czterech przynosić pierwsze zyski. NTT DoCoMo spodziewa się, że z nowej sieci do końca marca przyszłego roku korzystać będzie 150 tys. abonentów. Ten cel nie jest raczej zagrożony - do programu pilotażowego zgłosiła się właśnie taka liczba osób. Wybrano z nich 4,5 tys. i wręczono im testowe aparaty. Komercyjny start sieci miał nastąpić już maju, ale pojawiły się problemy z oprogramowaniem telefonów i utrzymaniem ciągłości rozmów. - Teraz jesteśmy bardziej niż gotowi - powiedział agencji Reuters prezes NTT DoCoMo Keiji Tachikawa. Firma zaoferuje dwa modele aparatów i kartę do bezprzewodowej transmisji danych dla posiadaczy komputerów przenośnych. Za standardowy aparat firmy NEC trzeba będzie zapłacić 350 dol., zaś za uzbrojony w kamerę wideotelefon Panasonica - 500 dol. Oba są maleńkie - ważą po 100-150 gramów - i mają kolorowe wyświetlacze wielkości karty kredytowej. Jak zapowiedział prezes Tachikawa, telefony będzie można kupić w 260 sklepach. Aparaty będą mogły ściągać i wysyłać dane z prędkością od 64 do 384 kilobitów na sekundę (od sześciu do 40 razy szybciej niż w sieciach GSM). Docelowo sieci trzeciej generacji mają umożliwiać przekaz danych z szybkością do dwóch megabitów na sekundę. Jednak - jak przyznają szefowie firmy - najbardziej atrakcyjne usługi, takie jak wideofonia czy możliwość ściągania z Internetu plików muzycznych i filmowych, pojawią się dopiero wiosną. NTT DoCoMo przewiduje, że miesięczne przychody od abonenta (ARPU) początkowo będą o jedną czwartą wyższe niż w tradycyjnej sieci komórkowej NTT DoCoMo i wyniosą około 80 dol. Właśnie o prawdziwość tych prognoz najbardziej boją się przedstawiciele japońskiej firmy, a także bacznie obserwujący ich doświadczenia operatorzy europejscy. Jeśli klienci rzeczywiście będą skłonni wydawać na nowe usługi dwa razy więcej niż dotychczas, spłata kosztownych inwestycji nie będzie problemem. A należy pamiętać, że tylko NTT DoCoMo wyda na nie 8-9 mld dol. Z kolei firmy europejskie nie tyle martwią się kosztem inwestycji, co udzielanych przez rządy licencji, za które muszą zapłacić łącznie 100 mld dol. Liczą, że sukces Japończyków spowoduje powrót nadszarpniętej wiary w spółki nowych technologii, których kursy od roku obniżają się w zastraszającym tempie. W Europie (także w Polsce) pierwsze sieci trzeciej generacji powinny rozpocząć działalność dopiero w 2003 lub 2004 roku.
Paweł Rożyński (Gazeta Wyborcza)