Wiadomości - Wrzesień 2001


28/09/2001 - Kraj
Napad na samochód przewożący pieniądze.

W piątek (28.09) w Kishiwada - prefektura Osaka - doszło do napadu na furgonetkę przewożącą pieniądze. Napadu dokonało dwóch mężczyzn, obezwładnili oni kierowcę pojazdu, a następnie ukradli 50 milionów jenów (około 1 mln 777 złotych). Co ciekawe pozostawili jednak około 180 milionów jenów, które znajdowało się w innych skrzyniach. Właścicielem pieniędzy był Senshu Shinkin Bank.

27/09/2001 - Polityka
Japoński parlament potępił zamachy z 11 września.

Obie izby japońskiego parlamentu przyjęły w czwartek rezolucję ostro potępiającą terroryzm, rozpoczynając w ten sposób 72-dniową sesję. Celem obecnej sesji jest określenie japońskiego stanowiska w sprawie ostatnich ataków terrorystycznych w USA oraz ustabilizowanie japońskiej gospodarki. Media spodziewają się, że podczas sesji zostanie zrewidowane prawo o japońskich siłach obronnych. Przyszła nowelizacja miałaby zezwolić japońskim siłom na odwet w przypadku ataku terrorystycznego na Japonię, bądź położone na jej terytorium bazy amerykańskie. Obecna konstytucja zabrania udzielania pomocy zbrojnej w przypadku ataku na któregoś ze sprzymierzeńców Japonii. Rewizja prawa o siłach obronnych jest jednym z siedmiu punktów programu zapowiedzianego przez premiera Koizumiego podczas jego rozmowy z prezydentem Bushem. Kolejne punkty tego planu przewidują m.in. udzielenie pomocy ekonomicznej Pakistanowi w celu scementowania współpracy tego środkowoazjatyckiego kraju w walce z terroryzmem.
(ajg) (DPA) Wirtualna Polska


25/09/2001 - Ekonomia
Euro za jenem.

W poniedziałek (24.09) Bank Japonii po raz czwarty w ciągu dwóch tygodni interweniował na rynku walutowym, by osłabić kurs jena. Wspomagał go Europejski Bank Centralny.
O interwencji poinformował wiceminister finansów Japonii Haruhiko Kuroda. Nie podał szczegółów operacji. W jej efekcie kurs dolara wzrósł o blisko 0,5 jena, do 117,22 jena. Rząd Japonii obawia się, że za sprawą silnego jena eksport z tego kraju staje się coraz mniej konkurencyjny, co przeszkadza w odrodzeniu się gospodarki (w II kwartale skurczyła się o 0,7%). Według analityków BRE Banku skala ubiegłotygodniowych zakupów Banku Japonii mogła sięgać 20 mld. dolarów. Poprzednia interwencja podniosła kurs dolara ze 117 jenów do 118, jednak efekt ten okazał się bardzo krótkotrwały.
Reuters, PAT, MKUZ (Gazeta Wyborcza)

25/09/2001 - Kraj
Pamięci ofiar lipcowej tragedii w mieście Akashi.

Około 900 osób wzięło udział w ceremonii ku czci ofiar tragedii jaka miała miejsce w lipcu tego roku w mieście Akashi. Do tragedii doszło po pokazie sztucznych ogni. Powracający ludzie wpadli w panikę gdy doszło do zawalenia się konstrukcji kładki dla pieszych przy pobliskiej stacji kolejowej. Warto wspomnieć, że większość z 11 ofiar to dzieci, z czego najmłodsze miało zaledwie 2 lata. Według późniejszych obliczeń wynika, że w pokazie sztucznych ogni brało udział około 150 tysięcy ludzi. Burmistrz miasta Akash Nobuhiro Okada w przemówieniu wyraził swój ogromny smutek, że doszło do takiej sytuacji.

25/09/2001 - Polityka
Australia wstrzymała import japońskiej wołowiny.

W poniedziałek Australia postanowiła wstrzymać import japońskiej wołowiny w obawie o chorobę wściekłych krów. Obawa ta jest uzasadniona, ponieważ niedawno wykryto wśród jednej z krów (prefektura Chiba) wyżej wymienioną chorobę. Notabene przypadek wściekłej krowy jest pierwszym jaki wykryto w Azji.

24/09/2001 - Ekonomia
Nie tylko złe długi.

Premier Koizumi chce zreformować praktycznie wszystko - od polityki fiskalnej, poprzez pomoc bankom, aż po politykę socjalną.
Rząd Japonii oficjalnie zaprezentował w piątek (21.09) restrykcyjny plan reform gospodarczych, które mają wyprowadzić Kraj Kwitnącej Wiśni z recesji. Choć jego ramowe założenia były znane już trzy miesiące temu, analitycy i eksperci są zaskoczeni rozmachem proponowanych zmian. - Chcemy wysłać inwestorom i społeczeństwu wyraźny sygnał: zajmiemy się nie tylko złymi długami banków - mówił po ogłoszeniu planu Heizo Takenaka, minister gospodarki w rządzie premiera Junichiro Koizumiego. Plan naprawy gospodarczej Koizumiego opiera się na trzech filarach: ograniczeniu wydatków budżetowych, likwidacji złych długów i zmianach społecznych.
Mniejsze wydatki
Zmniejszenie wydatków już rozpoczęto - w przedstawionym na początku sierpnia projekcie budżetu premier zaproponował ich obcięcie aż o 41 mld. dolarów. To pierwszy sygnał odejścia od polityki stymulacji gospodarki z kasy publicznej, która spowodowała monstrualne zadłużenie Japonii - obecnie jego wysokość przekracza 130% PKB tego kraju. Pierwsze od czterech lat cięcia budżetowe dotkną przede wszystkim robót publicznych i agend rządowych, które marnotrawią publiczne pieniądze.
Sektor bankowy
Drugim ważnym punktem programu reform jest rozwiązanie problemu złych długów, które powodują niestabilność sektora bankowego. Rząd Junichiro Koizumiego ocenia ich wysokość na 368 mld. dolarów i proponuje utworzenie specjalnego funduszu, który miałby służyć wykupywaniu złych długów. Koizumi potwierdził, że jego gabinet już zarezerwował 128 mld. dol. na ten cel, i dodał, iż chce aby na walkę ze złymi długami łożyli również prywatni inwestorzy oraz banki należące do państwa.
Fundusz powstanie w ramach Resolution and Collection Corp., agendy rządowej, która dotychczas zajmowała się problemami nieściągalnych zobowiązań banków. Problemem może być wielkość złych długów - niezależne instytucje finansowe zgodnie twierdzą, że rządowe szacunki są zaniżone.
Zmiany socjalne.
Trzecia podpora planu reform, czyli pakiet zmian socjalnych zaproponowany przez gabinet Koizumiego, zawiera deklarację walki z bezrobociem i stymulacji rozwoju nowoczesnych gałęzi przemysłu. Realizacja planu nie będzie łatwa - Japonia przechodzi jedne z najpoważniejszych kryzysów gospodarczych w swej powojennej historii. Nieustannie spada tempo wzrostu gospodarczego, kurczy się konsumpcja, stopa bezrobocia wzrosła do rekordowego poziomu 5 procent. Premier upiera się, że zanim efekty reform staną się widoczne, sytucja będzie się pogarszać.
- Zrobię co w mojej mocy, aby przekonać społeczeństwo do trudnych reform. Zmiany będą boleć, ale w dalszej perspektywie przyniosą rozwój naszej gospodarki - zapewnia premier Junichiro Koizumi.
Maciej Kuźmicz (Gazeta Wyborcza)

23/09/2001 - Polityka
USA ostrzegają Japonię przed kolejnymi atakami terrorystycznymi.

Amerykański wywiad ostrzegł Japonię przed nową falą ataków terrorystycznych w najbliższych dniach - podała w niedzielę japońska agencja Jiji, powołując się na miarodajne źródła rządowe w Tokio. Zdaniem wywiadu amerykańskiego, następna seria aktów terroru ma być jeszcze gwałtowniejsza od ataków na Nowy Jork i Waszyngton z 11 września, w których zginęło ponad 6 tys. ludzi; metody terrorystów miałyby być jeszcze okrutniejsze. Jiji nie ujawnia, co stałoby się głównym celem uderzenia terrorystów, sugerując jednak, iż na pierwszym miejscu listy potencjalnego ataku znajdują się instalacje w krajach członkowskich NATO, a także w Pakistanie. Jiji nie wyklucza również zamachów w Japonii - kraju sojuszniczym USA. Japońskie służby bezpieczeństwa w ostatnich dniach zostały postawione w stan najwyższej gotowości. Agencja, cytowana także przez Reutersa, dodaje, że Waszyngton nie wyklucza zastosowania przez terrorystów broni chemicznej i bakteriologicznej. Terroryści - twierdzi Jiji - są w posiadaniu małych samolotów, które mogą wykorzystać w planowanych nowych atakach.
(mon) (PAP) Wirtualna Polska


21/09/2001 - Kraj
Amerykańskie lotnictwo ćwiczy pod wybuchającym wulkanem.

Na wyspie Iwo Jima, około 1000 km na południe od Tokio, wybuchł w piątek pierwszy raz od blisko 20 lat wulkan. Na niezamieszkanej wyspie od czwartku odbywają się ćwiczenia amerykańskiego lotnictwa.
(ck) (DPA) Wirtualna Polska


21/09/2001 - Kraj
Ograniczenia w korzystaniu z kont afgańskich.

Japonia wprowadza od soboty ograniczenia finansowe dotyczące kont afgańskich oraz rachunków osób powiązanych z rządzącym w Afganistanie ruchem Talibanu. Japońskie ministerstwo finansów poinformowało, że wypłaty z rachunków w Afganistanie i z kont osób powiązanych z Talibami, a mieszkających poza Afganistanem będa wymagały zgody resortu. Dotyczy to również takich transakcji finansowych, jak depozyty czy pożyczki.
(aka) (PAP) Wirtualna Polska


19/09/2001 - Japonia-Polska
Polskie kurierki w japońskim więzieniu.

Do Sądu Okręgowego w Szczecinie trafił akt oskarżenia w sprawie przemytu ponad 200 kg haszyszu z Nepalu i Indii do krajów Europy Zachodniej i Polski. Po przekazaniu aktu oskarżenia do sądu poinformowano, że w japońskim więzieniu przebywają dwie polskie kobiety powiązane z ta sprawą. Młode kobiety z woj. zachodniopomorskiego zostały zatrzymane na lotnisku w Tokio około rok temu. Miały przy sobie ok. 6 kg haszyszu. Dwa miesiące później japońskie organa ścigania zatrzymały, także na tokijskim lotnisku, mieszkańca Poznania z ładunkiem narkotyków. Nie wiadomo jednak, czy jego sprawa jest związana z tą pierwszą czy też był to odrębny kanał przerzutu narkotyków. Przekazany do szczecińskiego sądu akt oskarżenia obejmuje 26 osób z województw zachodniopomorskiego, lubuskiego i podlaskiego.
(ck) (PAP) Wirtualna Polska


19/09/2001 - Kraj
Fujimori przed sądem.

Przebywający w Japonii były prezydent Peru Alberto Fujimori odpowiadał na pytania japońskiego sądu odnośnie swojej roli w skandalach korupcyjnych, które wstrząsnęły jego ojczyzną w czasie jego rządów - podały w środę źródła sądownicze. Rzecznik okręgowego sądu w Tokio Kazuhiro Nakayama powiedział, że były prezydent był przesłuchany na prośbę peruwiańskich władz. Odmówił podania szczegółów, ale dodał, że szczegółowy zapis rozmowy sądu z Fujimorim przesłano do Limy. Władze peruwiańskie w lutym poprosiły Japonię o przesłuchanie Fujimoriego. W ubiegłym tygodniu sąd w Limie wystawił międzynarodowy nakaz aresztowania Fujimoriego oskarżając go o zbrodnie przeciw ludzkości. We wrześniu ubiegłego roku ujawniono nagrania wideo z Vladimirem Montesinosem - najbliższym współpracownikiem Fujimoriego - które skompromitowały sędziów, polityków i biznesmenów. Ta afera przyspieszyła także upadek kontrowersyjnego Fujimoriego (prezydentura w latach 1990-2000), który jesienią ubiegłego roku wybrał dobrowolną banicję - w Japonii. Między Peru i Japonią nie ma podpisanej umowy o ekstradycji. Tokio już kilka razy oświadczało, że nie wyda Fujimoriego, bowiem ma on japońskie obywatelstwo (jego rodzice pochodzili z tego kraju).
(ajg) (PAP) Wirtualna Polska


19/09/2001 - Ekonomia
Wzrost na giełdzie.

Na środowym otwarciu Giełdy Papierów Wartościowych w Tokio poszedł w górę główny indeks. Nikkei, najważniejszy wskaźnik giełdy, zyskał 115,05 punktów, czyli 1,19% i zatrzymał się na poziomie 9794,93 punktów. Na wtorkowym zamknięciu Nikkei podskoczył o 175,47 punktów, czyli 1,85%. Tymczasem japoński bank centralny (Bank Japonii - BOJ) interweniował w środę rano, by powstrzymać znaczny spadek wartości dolara amerykańskiego na tokijskiej giełdzie. Jak podaje agencja Kyodo, BOJ - na polecenie ministra finansów - kupił znaczną ilość dolarów, doprowadzając do zahamowania spadku wartości amerykańskiej waluty. Podobna sytuacja panowała w Tokio w poniedziałek, gdy interwencja Banku Japonii powstrzymała spadek wartości dolara i nadmierny wzrost kursu jena. Po zakończeniu porannej sesji na tokijskiej giełdzie za dolara amerykańskiego płacono tam 117,75 jena.
(mk, jask) (PAP) Wirtualna Polska


18/09/2001 - Kraj
Islamscy terroryści zagrażają Japonii?

Do Japonii w ostatnim czasie wjechało co najmniej 19 ekstremistów islamskich - podały we wtorek tokijskie media. Japońska agencja Kyodo twierdzi, że część tych osób przyjechała do Tokio na początku września prosto z Kandaharu - miasta na południu Afganistanu, będącego główną siedzibą islamskich fundamentalistów talibańskich. O pobycie ekstremistów w Japonii władze tego kraju zostały poinformowane przez amerykańskie służby wywiadowcze - zaznacza Kyodo. Siły bezpieczeństwa potwierdziły te informacje. W Japonii stacjonuje ok. 45 tys. amerykańskich żołnierzy. Jednostki te od 11 września - dnia zamachów na USA - pozostają w stanie najwyższej gotowości bojowej, współdziałając także z miejscowymi władzami w sprawach związanych z groźbą akcji terrorystycznych - potwierdziła we wtorek rzeczniczka ambasady USA w Tokio, Judith Bryan.
(mag) (PAP) Wirtualna Polska


18/09/2001 - Kraj
Awaryjne lądowanie samolotu.

Samolot pasażerski Japan Airlines musiał przymusowo wylądować w poniedziałek na lotnisku Haneda w Tokio z powodu awarii silnika. Lecąca z Osaki do Fukushimy maszyna wylądowała bezpiecznie w stolicy Japonii. Nikt ze 150 pasażerów i członków załogi nie doznał obrażeń. Pasażerowie przesiedli się do innego samolotu i odlecieli do Fukushimy.
(mag) (PAP) Wirtualna Polska


17/09/2001 - Polityka
Amerykańskie okręty opuszczają bazy w Japonii.

Dwa okręty USA opuściły w poniedziałek bazę w Japonii w ramach amerykańskich przygotowań do odwetu, po wtorkowych zamachach terrorystycznych w Nowym Jorku i Waszyngtonie. Krążownik USS "Vincennes" i niszczyciel USS "Curtis Wilbur", obawyposażone w rakiety samosterujące, opuściły bazę Yokosuka w Zatoce Tokijskiej - poinformował porucznik Chuck Bell, rzecznik US Navy. W sobotę tę samą bazę opuścił wyposażony w rakiety krążownik "Cowpens". Media japońskie doniosły, że w ciągu najbliższego tygodnia w morze wypłynie lotniskowiec USS "Kitty Hawk". Rzecznik Bell potwierdził wypłynięcie trzech okrętów, ale nie chciał ujawnić, dokąd popłynęły. W obecnych okolicznościach nie możemy podawać szczegółów ich misji - powiedział. Wszystkie okręty, które wyszły z baz w Japonii, są zdolne do transportowania rakiet Tomahawk - używanych w czasie wojny w Bośni - oraz rakiet przeciwlotniczych i przeciw okrętom podwodnym. W sobotę 10 myśliwców F-15 i zaopatrzeniowych KC-135 opuściło bazę Kadena na Okinawie (płd.-zach. Japonia) udając się do bazy lotniczej Elmendor na Alasce. Ponad 25 tys. z 54 tys. żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Japonii, przebywa w bazie na Okinawie. Według agencji Kyodo, w piątek rakiety zostały załadowane na okręt "Curtis Wilbur". Okręty wojenne mogą dotrzeć z Yokosuka w rejon Środkowego Wschodu w ciągu tygodnia.
(mon)(PAP) Wirtualna Polska


15/09/2001 - Polityka
Japońskie wsparcie dla Stanów Zjednoczonych .

Japonia obiecuje wsparcie Stanów Zjednoczonych w przypadku odwetu na sprawcach wtorkowego ataku na Nowy Jork i Waszyngton. Jednakże zaznacza, że nie będzie to na pewno pomoc militarna. Odmowa premiera w sprawie pomocy militarnej dla Stanów Zjednoczonych jest między innymi umotywowana w konstytucji jaką Japonia przyjęła po drugiej wojnie światowej. Owa konstytucja zakłada, że Japonia nigdy nie będzie podejmowała działań zbrojnych wobec innego kraju. Wyjątkiem jest sytuacja, w której to Japonia będzie atakowana przez inne państwo.

13/09/2001 - Polityka
Międzynarodowy nakaz aresztowania Fujimoriego.

W Peru wydano w czwartek międzynarodowy nakaz aresztowania byłego prezydenta tego kraju Alberto Fujimoriego, oskarżanego o łamanie praw człowieka. Fujimori, którego rodzice byli Japończykami, przebywa w Japonii. Ma podwójne obywatelstwo. W Peru zarzuca mu się odpowiedzialność za dwie masakry, popełnione na tle politycznym przez wojsko w okresie jego prezydentury (1990-2000). Fujimori uciekł do Japonii w listopadzie 2000 roku, kiedy wybuchł wielki skandal korupcyjny, którego centralną postacią był - obecnie uwięziony w Peru - były szef wywiadu Vladimiro Montesinos. Międzynarodowy nakaz aresztowania Fujimoriego ma zostać przekazany Interpolowi. Japonia odmawiała dotychczas ekstradycji Fujimoriego, który - mając obywatelstwo japońskie - zgodnie z konstytucją nie może być deportowany do innego kraju. Między Peru i Japonią nie ma podpisanej umowy o ekstradycji.
(mon)(PAP) Wirtualna Polska


12/09/2001 - Ekonomia
Spadek Nikkei 255 .

Azjatyckie giełdy odnotowały w środę duże straty w reakcji na wtorkowe ataki terrorystyczne na USA. Podstawowe wskaźniki rynków akcji w Japonii i Hong Kongu potężnie zniżkowały - japoński Nikkei 225 spadł o 6,6 proc. do 9610 pkt - najniższego poziomu od grudnia 1983 r.
biznes.onet.pl


12/09/2001 - Ekonomia
Bank Japonii wspiera banki, które ucierpiały podczas tragedii w USA.

Bank Japonii (BOJ) wprowadzi do systemu bankowego kraju pokaźny zastrzyk środków finansowych - zapewnił w środę gubernator BOJ, Masaru Hayami. Posunięcie ogłoszone nazajutrz po terrorystycznych atakach w USA ma celu ochronę japońskich banków przed ewentualnym załamaniem się całego systemu instytucji kredytowych Nipponu. Centralny Bank Japonii uruchomił w środę rano fundusze w kwocie 2 bilionów jenów w formie dwóch transz wykupu obligacji. W wyniku tej operacji stopa procentowa overnight spadła do poziomu 0,02 proc., po tym jak z samego rana powędrowała do 0,07 proc. BOJ utworzył także specjalne centrum kryzysowe do monitorowania sytuacji na rynku finansowym po atakach w USA. Wcześniej dwa czołowe japońskie banki Mizuho Holdings Inc i Sumitomo Mitsui Banking Corp. straciły, odpowiednio, po 6,67 proc. i 7,15 proc. swej wartości rynkowej. Mizuho jest największym pod względem aktywów bankiem świata. Wszyscy trzej członkowie grupy Mizuho - Dai-Ichi Kangyo Bank (DKB), Fuji Bank i Industrial Bank o Japan (IBJ) - mieli swoje biura w bliźniaczych wieżowcach World Trade Center zniszczonych w wyniku wtorkowego ataku. W sumie aż 16 japońskich banków posiadało przedstawicielstwa w obu budynkach.
(artn) (PAP) Wirtualna Polska


12/09/2001 - Ekonomia
Krach na giełdzie w Tokio.

Po zamachach terrorystycznych w USA i spadku kursu dolara na światowych giełdach, w środę po południu (czasu tokijskiego - rano czasu warszawskiego) wartość głównego japońskiego indeksu giełdowego Nikkei 225 spadła aż o 682,85 punktów - o 6,63% - i wyniosła w momencie zamknięcia transakcji 9610,10 pkt. W tym samym czasie w Tokio za dolara amerykańskiego płacono 118,78 jena - o 2,94 jena mniej niż we wtorek. [...]
(jd) (PAP) Wirtualna Polska


12/09/2001 - Kraj
Bezpieczeństwo japońskich pracowników World Trade Center.

Niektóre z japońskich firm które miały siedziby w World Trade Center ogłosiły, że ich pracownicy są bezpieczni. Jednakże 37 japońskich firm nadal próbuje potwierdzić bezpieczeństwo swoich pracowników. Industrial Bank of Japan ogłosił, że 350 pracowników firmy, którzy pracowali w WTC zostało bezpiecznie ewakuowanych przed zawaleniem się obu budynków. Podobnie ogłosił Dai-Ichi Kangyo Bank, który też posiadał siedzibę w WTC.

12/09/2001 - Polityka
Wiadomość Koizumiego dla Busha, po wtorkowym ataku na WTC i Pentagon.

Premier Junichiro Koizumi jeszcze we wtorek wysłał wiadomość do Waszyngtonu adresowaną dla prezydenta Busha, w której pisze : "Jestem zszkowowany słysząc wiadomości jakie napływają z Nowego Jorku i Waszyngtonu. Podzielam pański gniew jaki wywołał atak terrorystyczny". Później dodał : "Jako reprezentant Japonii i Japończyków składam szczere wyrazy współczucia dla ofiar i rodzin ofiar, które zginęły w ataku na WTC w Nowym Jorku i w Waszyngtonie.

11/09/2001 - 08:38 - Ekonomia
Wzrost notowań na japońskiej giełdzie.

Na tokijskiej giełdzie we wtorek wzrosła wartość akcji, a także kurs dolara amerykańskiego. Po południu we wtorek (miejscowego czasu - rano czasu warszawskiego) wartość głównego indeksu giełdowego Nikkei 225 wzrosła o 97,26 punktu - o 0,95% - i wyniosła w momencie zamknięcia transakcji 10292,95 pkt. W tym samym czasie za dolara amerykańskiego w Tokio płacono 121,60 jena - o 1,52 jena więcej niż w poniedziałek.
(mon) (PAP) Wirtualna Polska


11/09/2001 - 06:42 - Ekonomia
BSE w Japonii: giełda oszalała.

Pierwszy przypadek tzw. choroby szalonych krów (BSE), jaki potwierdzono w poniedziałek w Japonii, spowodował w Tokio dramatyczny spadek wartości akcji przedsiębiorstw związanych z przetwórstwem mięsnym a także sieci restauracyjnych. We wtorek na tokijskiej giełdzie o ponad 13% spadły akcje ekskluzywnej sieci restauracyjnej Yoshinoya, a o kilka procent - McDonald`s Japan. O niemal 16% straciły na wartości akcje głównego dostawcy mięsa wołowego na rynek japoński - firmy Starzen Co Ltd. Już w poniedziałek Korea Południowa anulowała umowy na import japońskiej wołowiny. W poniedziałek w Tokio podano, że na farmie w prefekturze Chiba, niedaleko Tokio, stwierdzono pierwszy w Japonii - a także faktycznie pierwszy w całej Azji - przypadek choroby wściekłych krów - gąbczastego zwyrodnienia mózgu (BSE). Japoński resort rolnictwa uspokajał jednak, że ryzyko wybuchu epidemii choroby szalonych krów jest w Japonii niewielkie. We wtorek specjalna rządowa japońska komisja zadecyduje, czy krowa, u której test wypadł pozytywnie, zostanie przetransportowana do Europy w celu uzyskania potwierdzenia w którejś ze specjalistycznych placówek w Wielkiej Brytanii lub Szwajcarii. Naukowcy przypuszczają, że spożycie mięsa zarażonych krów może wywoływać u ludzi zwyrodnieniową chorobę mózgu, znaną jako odmiana choroby Creutzfeldta-Jakoba.
(aso) (PAP) Wirtualna Polska


11/09/2001 - Kraj
Japonia bezpieczna?

Japońskie ministerstwo rolnictwa uspokaja, mimo że w zeszłym tygodniu wykryto tam pierwszy przypadek BSE. Podejrzenie o gąbczaste zwyrodnienie mózgu padło na jedną krowę, specjaliści dopiero przeprowają niezbędną serię testów. Japończycy z góry zastrzegają, że ich optymistyczne zapowiedzi mogą zostać zrewidowane, jeśli kolejne testy potwierdzą podejrzenie. Badanie krów rozpoczęto w kwietniu, po tym jak niektóre zwierzęta wykazywały przed ubojem symptomy choroby. Zjedzenie mięsa zarażonego zwierzęcia przez człowieka może spowodować śmiertelną chorobę Creutzfelda-Jakoba. D, Reuters Gazeta Wyborcza

10/09/2001 - Historia
Enola Gay odzyska dawny wygląd.

Enola Gay, sławny samolot, z którego została zrzucona bomba atomowa na Hiroszimę, zostanie odrestaurowany a następnie trafi do nowego muzeum. Samolot, który dotychczas znajdował się w National Hall głównym budynku National Air and Space Museum w Waszyngtonie został załadowany na platformę i przewieziony do oddziału muzeum w Suitland, w stanie Maryland. Po przywróceniu mu dawnego wyglądu i dokonaniu koniecznych napraw samolot wróci do muzeum ale już do nowego pomieszczenia. Rosnąca kolekcja maszyn latających i pojazdów kosmicznych gromadzonych w waszyngtońskim muzeum od ponad 50 lat nie mieści się już w gmachu. Najważniejszą część kolekcji pomieści nowe centrum wystawiennicze, którego budowa zostanie ukończona w 2003 r. Stanie ono w południowej części lotniska Dulles Airport w północnej Wirginii. Tam też będzie można za dwa lata zobaczyć po raz pierwszy odnowiony bombowiec. "Enola Gay", bombowiec typu Boeing 29 (B-29), zwany "latającą superfortecą", powstał w czerwcu 1945 r. 6 sierpnia 1945 r. bombowiec pozbawiony całego ciężkiego uzbrojenia wystartował z bazy wojskowej na Wyspach Mariańskich. Wraz z dziewięcioosobową załogą wzbił się w powietrze niosąc w swoich ładowniach "Little Boy", 4-tonową bombę atomową, której wybuch zabił 78 tys. mieszkańców Hiroszimy i zmienił tok historii rozpoczynając erę atomowego wyścigu zbrojeń. Po zakończeniu wojny "Enola Gay" brała jeszcze udział w programie testów atomowych na Pacyfiku. W czerwcu 1949 r. samolot został przekazany Smithsonian Institution. Samolot nadal znajduje się w dobrym stanie, spędził w powietrzu mniej niż 200 godzin. (pn) (PAP) Wirtualna Polska

09/09/2001 - Kraj

Tajfun Danas zaatakuje Tokio.

Zbliżający się do wysp japońskich tajfun Danas zaatakuje w poniedziałek środkowe obszary Japonii, w tym Tokio - ostrzegły miejscowe służby meteorologiczne. Danas szaleje w niedzielę 1000 km na południe od Tokio i przemieszcza się na północny zachód z prędkością około 30 km/h. W oku tajfunu wiatr osiąga prędkość do 144 km/h. Japońscy meteorolodzy ostrzegli, że Danas przyniesie ulewny deszcz. Spowoduje też bardzo wysokie fale wzdłuż wschodnich i zachodnich wybrzeży Japonii. W końcu sierpnia nad Japonią przeszedł tajfun Pabuk. Zginęło wtedy 6 osób. Spowodowana przez tajfun powódź zalała tysiące domów. Wichura zdezorganizowała też transport lotniczy, morski i kolejowy w zachodniej Japonii. (aka) Wirtualna Polska

07/09/2001 - Kraj

Ambasada USA obawia się akcji terrorystycznej w Japonii.

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Japonii ostrzegła w piątek amerykańskich obywateli, wśród nich żołnierzy stacjonujących w tym kraju, przed ewentualnością skierowanej przeciwko nim akcji terrorystycznej. - Otrzymaliśmy niepotwierdzoną informację, że mogą być dokonane akcje terrorystyczne wymierzone w amerykańskie obiekty wojskowe lub lokale odwiedzane przez personel amerykański - ogłosiła ambasada w komunikacie.
(ag) (PAP) (Wirtualna Polska)


06/09/2001 - Kraj
Trzęsienie ziemi.


Trzęsienie ziemi o sile 4.7 stopni w skali Richtera nawiedziło północną Japonię. Nie ma doniesień o ofiarach ani o zniszczeniach. Epicentrum wstrząsu znajdowało się 50 km pod dnem morskim u wybrzeża Fukushimy, 200 km na północ od Tokio. (mag) (Wirtualna Polska)

05/09/2001 - Ekonomia
Obronić reformy.


Premier Japonii J. Koizumi zapowiedział, że zamierza kontynuować trudne reformy gospodarcze nawet w obliczu zbliżającej się recesji. Premier zadeklarował, że zrobi wszystko, by emisja obligacji rządowych nie przekroczyła w przyszłym roku budżetowym zaplanowanych 253 mld. dolarów. Plan może jednak okazać się niewykonalny z powodu rosnącego bezrobocia. Koizumi chce uniknąć zwiększenia wydatków. Restrykcyjny budżet zaakceptowany na początku sierpnia zakłada redukcję wydatków publicznych o 41 mld. dolarów. Wzrost wydatków oznaczałby powiększenie długu publicznego, który już teraz należy do najwyższych na świecie (ponad 130 procent PKB). Zdaniem ekspertów reformy są niezbędne. Zmniejszające się tempo wzrostu PKB i rosnąca lawinowo stopa bezrobocia (obecnie wynosi 5 procent) to tylko niektóre z niepokojących zapowiedzi stagnacji gospodarczej.
MKUZ, Reuters Gazeta Wyborcza

04/09/2001 - Kraj
Podwodny Disneyland w Tokio.

Pod Tokio zostanie otwarty we wtorek DisneySea - pierwszy Disneyland, który znajduje się pod wodą. Do tej pory firma założona przez znanego amerykańskiego rysownika Walta Disneya zakładała własne parki rozrywki na lądzie. Japoński projekt jest więc dla niej rewolucyjny. Na 71 hektarach zaprojektowano siedem tematycznych "portów", a każdy z nich będzie oddzielną, zamknięta przygodą-wariacją na wybrany przez organizatorów temat. Całość projektowano zgodnie z hasłem - "Ziemia jako wodna planeta". Jak podaje japońska agencja Kyodo, koszt zbudowania DisneySea to prawie 3 miliardy dolarów. Właściciele liczą jednak na szybki zwrot inwestycji. Według ich szacunków, rocznie powinno park odwiedzać ok. 10 milionów gości. Ich szacunki nie są bezpodstawne; w Tokio od 1983 roku działa już DisneyLand. Jest to najpopularniejszy tematyczny park rozrywki w Japonii; od momentu powstania przyciągnął już 260 milionów turystów. Pomysłodawcy obu parków zsynchronizowali ich działalność - będą otwarte w tych samych godzinach. Parki połączono specjalnie wybudowanym pociągiem, którego trasę wytyczono wokół obu miasteczek. W ten sposób firma chce konkurować z otwartym w marcu parkiem tematycznym giganta przemysłu filmowego Universal Studios, który uruchomił w Osace własne March of Hollywood. (mon)(PAP) Wirtualna Polska

03/09/2001 - Ekonomia
Hitachi - zwolnienia.


Prezes Hitachi oglosił, że ostatnie wyniki finansowe i ogólny stan gospodarki zmuszają go do wykonania cięć wśród pracowników. Na zakończeniu piątkowej sesji Nikkei 255 wartość akcji spadła o 4.4% względem wartości na otwarciu. Prezes firmy podał, że straty są bardzo duże i w rachube wchodzą zwolnienia rzędu 15 tysięcy pracowników.
Asia Squawk Box, CNBC


01/09/2001 - Kraj
Tokio: 44 osoby zginęły w wybuchu.


Co najmniej 44 osoby zginęły w wyniku wybuchu i pożaru w budynku mieszczącym restauracje i bary w tokijskiej dzielnicy Shinjuku - podała w sobotę agencja Kyodo. Ponad 47 osób zostało rannych, w tym 35 poważnie. Przyczyną wybuchu był najprawdopodobniej ulatniający się gaz. Według strażaków, 6-piętrowy budynek nie miał odpowiednich zabezpieczeń przeciwpożarowych. Źle działał system drzwi odcinających dopływ tlenu do źródła ognia, brakowało drabin, wyjść ewakuacyjnych. Wewnątrz była tylko jedna klatka schodowa - takie uchybienia wykazała inspekcja przeprowadzona w sobotę rano. Eksplozja, która wywołała pożar, nastąpiła ok. godz. 1 w nocy w sobotę czasu lokalnego. Reporterzy lokalnej telewizji NHK podali, że ogień strawił trzecie i czwarte piętro budynku, który było modnym miejscem w centrum stolicy Japonii. Agencja Kyodo przekazała, że straż pożarna opanowała pożar po przeszło pięciogodzinnej akcji. Trzy godziny trwało uwalnianie uwięzionych w budynku przez żywioł ludzi. Wiele osób uciekło na dach, skąd strażacy ściągali ich po drabinach w dół. Ofiary to 32 mężczyzn i 12 kobiet. Siedem z nich zmarło od poparzeń, a 20 w wyniku zaczadzenia tlenkiem węgla. Przyczyn śmierci pozostałych osób na razie nie stwierdzono. (ck) Wirtualna Polska