Wiadomości - Marzec 2002


20/03/2002
Japonia skarży amerykańskie cło na stal.

Japonia w środę formalnie złożyła w genewskiej siedzibie Światowej Organizacji Handlu (WTO) skargę na USA w związku z podniesieniem przez ten kraj ceł na stal. Amerykańskie decyzje o podniesieniu o 8 do 30% taryf celnych na import stali od największych importerów oraz o wprowadzeniu konkretnych limitów importu stali, oficjalnie wchodzą w życie właśnie w środę. Wzniesienie przez administrację amerykańską "stalowych barier" zostało odebrane na świecie jako nieuzasadnione i protekcjonistyczne. Przed Japonią już kraje Unii Europejskiej formalnie - 7 marca - wystąpiły ze skargą do WTO. Administracja amerykańska uzasadnia podniesienie ceł na importowaną stal potrzebą ratowania przemysłu stalowego USA. Bush ugiął się pod niezwykle silną presją amerykańskiego lobby stalowego. Wchodzące w środę w życie podwyżki dotkną głównie największych eksporterów stali, takich jak Chiny, Rosja, Japonia, Korea Południowa, Brazylia i Ukraina. Spadające ceny stali i napływ stali z zagranicy spowodowały, że tylko niewielka część amerykańskiego przemysłu stalowego przynosi obecnie zyski, a 31 przedsiębiorstw tego sektora ogłosiło niewypłacalność w ciągu ostatnich trzech lat.
(ck)(IAR) (Wirtualna Polska)

20/03/2002
Japonka najstarszym człowiekiem świata.

Najstarszym człowiekiem, żyjącym na świecie, jest od poniedziałku 114-letnia Japonka Kamato Hongo - wynika z danych Księgi Rekordów Guinnessa. W poniedziałek w Stanach Zjednoczonych zmarła znajdująca się dotychczas na pierwszym mieście listy światowych seniorów Amerykanka Maude Farris-Luse. Przeżyła 115 lat i 56 dni. Obecna seniorka, Hongo urodziła się 16 września 1887 r. w mieście Isen w prefekturze Kagoshima. Jak podają japońskie źródła, Hongo cieszy się stosunkowo dobrym zdrowiem, jakkolwiek nie może sama chodzić, a także mówić. W Japonii mieszka także najstarszy mężczyzna świata - jest nim mający 113 lat Yukichi Chuganji.
(miz)(PAP) (Wirtualna Polska)

19/03/2002
Spada poparcie dla premiera.

Po przeprowadzonych niedawno badaniach, okazało się, że poparcie dla Junichiro Koizumiego znowu spadło. W chwili obecnej premiera popiera blisko 55% Japończyków co w porównaniu z zeszłorocznymi wynikami jest znacznym spadkiem. Wśród zwolenników Koizumiego aż 43,9% popiera go tylko dlatego, że ich zdaniem w Japonii nie ma nikogo innego kto mógłby pokierować krajem. Spadły również notowania partii LDP, której przewodniczy Koizumi.

18/03/2002
Nie widać końca sporu o Kuryle.

Układ pokojowy z Japonią za cenę ustępstw terytorialnych jest dla Rosji nie do przyjęcia - uważają członkowie komisji spraw zagranicznych i bezpieczeństwa Dumy, którzy w poniedziałek zorganizowali debatę w parlamencie o Wyspach Kurylskich - Japończycy nie mają podstaw, by domagać się oddania im wysp. Te pretensje są bez perspektyw i trzeba to jasno i jednoznacznie powiedzieć - uważa Aleksandr Gurow, przewodniczący komisji. Japończycy nie mogą się pogodzić z utratą czterech bezludnych wysp (Iturup, Kunaszyr i Szikotan oraz Chabomai) zajętych pod koniec II wojny światowej na rozkaz Stalina. Spór o te pozbawione strategicznego i gospodarczego znaczenia wyspy sprawia, że Moskwa i Tokio nie mogą podpisać układu pokojowego, który ostatecznie zakończyłby formalnie trwający od 57 lat stan wojny. Ostatnio w Rosji mówi się dużo o tym, że prezydent Putin i MSZ potajemnie dogadują się z Tokio w sprawie oddania Szikotanu i Chabomai. Tak twierdzą też politycy japońscy, dając do zrozumienia, że los dwóch wysp został już przesądzony. W ubiegłym tygodniu szef MSZ Igor Iwanow musiał zapewniać Dumę, że nie ma żadnych potajemnych układów z Tokio. Duma chce przygotować ustawę o terytorialnej całości Federacji Rosyjskiej, która zabroni władzom wyrzekania się jakiegokolwiek skrawka ziemi rosyjskiej.
Wacław Radziwinowicz (Gazeta Wyborcza)

15/03/2002
Prostytutki po czterdziestce.

Japońska policja zamknęła nielegalną agencję towarzyską. Z usług firmy korzystali mężczyźni poszukujący erotycznych przeżyć u kobiet w wieku od 40 do 70 lat. Coś takiego zdarza się bardzo rzadko - powiedział w piątek policjant z Osaki - Wydaje się bardzo dziwne dlaczego mężczyźni nie wybierali młodszych kobiet, ale stali klienci domów publicznych twierdzą, że u starszych kobiet łatwiej o zrozumienie i szczerą rozmowę. Okazało się, że w agencji zatrudnionych było 11 prostytutek, w tym także gospodynie domowe, których mężowie stracili pracę. Kobiety starały się w ten sposób zarobić na życie. Dochody agencji z zeszłego roku przekroczyły kwotę 40 milionów jenów.
(iza)(WP) (Wirtualna Polska)

13/03/2002
Nadszedł czas cesarzowej Aiko?

Aiko z mamą :)

Trzymiesięczna księżniczka Aiko, po raz pierwszy uczestniczyła w środę w tradycyjnym rytuale modlitw dla zdrowia dzieci nowonarodzonych. Uroczystość odbyła się w królewskim pałacu w Tokyo. Narodziny córki japońskiego księcia - następcy tronu Naruhito i jego małżonki księżnej Masako - wzbudziły w Japonii debatę na temat prawa kobiet do japońskiego Chryzantemowego Tronu. Zagorzały dyskurs podzielił wiele środowisk, jednak z przeprowadzanych sondaży wynika, że większość Japończyków nie miałaby nic przeciwko temu, by na tronie zasiadła kobieta. W debacie głos zabrała również rodzina cesarska. Seniorka rodziny - 90-letnia wdowa po bracie cesarza Hirohito, księżna Takamatsu, powiedziała, że całkowicie możliwe jest by następnym, 127. cesarzem Japonii została kobieta. Sędziwa księżna argumentuje, że zarówno w samej Japonii, jak i w innych krajach kobiety często zasiadały na tronie; w historii Japonii znanych jest co najmniej osiem cesarzowych.


(ana)(WP) (Wirtualna Polska)07/03/2002
Dwa wojskowe śmigłowce rozbiły się w górach.

Dwa japońskie śmigłowce wojskowe z dwuosobowymi załogami rozbiły się w czwartek w górach w prefekturze Oita na wyspie Kiusiu - poinformowała policja. Helikoptery obserwacyjne OH-6D wpadły na siebie podczas ćwiczenia nocnych lotów - twierdzą japońskie media, powołując się na świadków. Do wypadku doszło o godz. 19.50 czasu lokalnego (11.50 czasu polskiego). Ministerstwo obrony na razie nie potwierdziło tych informacji. Poinformowało jedynie, że utracono kontakt z dwiema maszynami. Na domniemane miejsce wypadku wysłano ekipę ratowniczą, by ustaliła, co się stało.
(jkl)(PAP) (Onet.pl)

06/03/2002
Moody's ostrzega Japonię: ocenimy was jak Litwę.

Agencja ratingowa Moody's ponownie ostrzegła Japonię, że może obniżyć ocenę wiarygodności tego kraju aż o dwa punkty, do poziomu oceny wiarygodności Litwy. Zarzut wobec Japonii to brak efektywnej polityki monetarnej i fiskalnej. - Uważamy, że sytuacja Japonii pogarsza się, a tempo tego procesu jest coraz szybsze. Jeśli ta tendencja się utrzyma, to można się spodziewać zmian ocen - powiedział Vincent Truglia, jeden z dyrektorów Moody's. Agencję zaniepokoiły ujawnione w środę dane świadczące o tym, że firmy zredukowały w IV kwartale 2001 r. wydatki na wyposażenia i modernizację technologii aż o 14,5 proc. To pierwszy spadek od dwóch lat. W piątek poznamy dane o PKB Japonii w IV kwartale ubiegłego roku.
(pat)(Reuters) (Gazeta Wyborcza)

03/03/2002
Lalka za gigantyczną sumę.

Największa w Japonii fabryka zabawek - Takara - zaprezentowała niezwykłą lalkę. Zabawka kosztuje... 750 tys. dolarów. Kosztowna lalka "skończyła" właśnie 35 lat. Jest tak droga, ponieważ przyozdabia ją złoto oraz 881 miniaturowych diamentów.

(jask)(WP) (Wirtualna Polska)


01/03/2002
Maleje bezrobocie.

Po raz pierwszy od czterech miesięcy zmalało bezrobocie w Japonii. W styczniu bez pracy było 5,3 procent Japończyków, podczas gdy w grudniu o 0,2 procent więcej - podał rząd. Wcześniej władze podawały, że grudniowe bezrobocie w Japonii wyniosło 5,6 procent. Potem jednak zweryfikowały te dane o 0,1 punktu procentowego w dół - przypomina agencja AP. Nie wiadomo, co właściwie wpłynęło na poprawę sytuacji na japońskim rynku pracy; ekonomiści przewidywali, że bezrobocie wzrośnie do 5,7 procent i pobije kolejny rekord. Nikt też nie liczy, że od tej pory sytuacja będzie się poprawiać. "Bardzo trudno sobie wyobrazić poprawę w sytuacji na rynku pracy w tym roku" - uważa Junichi Makino, ekonomista z Instytutu Badawczego Daiwa w Tokio.
(jkl)(PAP) (Onet.pl)