Wiadomości - Luty 2002


22/02/2002
Co najmniej 55 osób rannych w zderzeniu pociągów.

Co najmniej 55 osób zostało rannych, w tym trzy ciężko, gdy w pobliżu miasta Munakata na południu Japonii ekspres uderzył w tył stojącego pociągu pasażerskiego. Do wypadku doszło w piątek po południu. Policja na razie nie jest w stanie określić dokładnej liczby rannych. Wiadomo, że ekspres uderzył w tył innego pociągu, który zatrzymał się między stacjami.
(PAP) (Gazeta Wyborcza)

20/02/2002
Emil Wesołowski nagrodzony w Japonii.

Emil Wesołowski, dyrektor baletu i choreograf warszawskiego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, dostał nagrodę specjalną jury za choreografię podczas IV Międzynarodowego Konkursu Tańca Współczesnego w Nagoi Choreografia Wesołowskiego zatytułowana "Bracia" powstała w ubiegłym roku dla Marcina i Dawida Kupińskich - utalentowanych uczniów gdańskiej szkoły baletowej. Kupińscy zaprezentowali ją po raz pierwszy w Londynie podczas Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy, otrzymując tam za swój występ Grand Prix. Nagrodę podczas konkursu w Nagoi przyznało jury pod przewodnictwem Mai Plisieckiej.
(rles)(PAP) (Gazeta Wyborcza)

19/02/2002
Młodzi pianiści grają Chopina.

Młodzi pianiści z Polski, Japonii, Wietnamu, Białorusi, Rosji, Łotwy i Ukrainy przyjechali do wielkopolskiego Antonina, gdzie we wtorek rozpoczął się 8. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny "Chopin dla Najmłodszych". "Jest to jedyny w Europie konkurs chopinowski dla dzieci i młodzieży" - powiedział dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w pobliskim Ostrzeszowie i organizator imprezy Mirosław Zając. Interpretacje chopinowskich preludiów, mazurków i polonezów oceniać będzie jury, w którym zasiadają profesorowie Akademii Muzycznych w Warszawie, Katowicach i Poznaniu oraz japońskie pianistki Takako Takahashi i Koji Shimoda.
(PAP) (Gazeta Wyborcza)

18/02/2002
Zamieszanie na giełdzie po wypowiedzi Busha.

Pomieszanie przez prezydenta USA na poniedziałkowej konferencji prasowej w Tokio dwóch pojęć - dewaluacji i deflacji - spowodowało przejściową panikę na giełdzie tokijskiej. Prezydent George W. Bush, składający wizytę w Tokio, poinformował dziennikarzy na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Japonii Junichiro Koizumim, że dyskutowano m.in. kwestię dewaluacji - ustawowego obniżenia kursu waluty. Jakkolwiek rzecznik prezydenta wkrótce skorygował, że Bush miał na myśli deflację - działania mające przeciwdziałać inflacji - słowa amerykańskiego gościa zostały natychmiast przyjęte jako zapowiedź dewaluacji japońskiego jena. Na tokijskiej giełdzie wzrósł kurs dolara. Dopiero oficjalne dementi, a także interwencja rządu japońskiego doprowadziły do uspokojenia nastrojów na rynku finansowym i stabilizacji kursu dolara na poziomie nie odbiegającym znacząco od piątkowego kursu. Problem dewaluacji jena jest w Japonii sprawą szczególnie drażliwą, tym bardziej że Waszyngton w ostatnim czasie zarzucał Tokio, iż rozmyślnie prowadzi do spadku wartości jena wobec dolara, by tym samym zwiększyć konkurencyjność swego eksportu. Wypowiedź Busha została odebrana jako zgoda Waszyngtonu na takie fluktuacje kursu jena wobec dolara. Na giełdzie inwestorzy zaczęli masowo pozbywać się jenów.
(PAP) (Gazeta Wyborcza)

13/02/2002
Przyjedzie cesarz.

Cesarz Japonii Akihito wraz z cesarzową Michiko przyjedzie 9 lipca do Polski na zaproszenie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Będzie to pierwsza w dziejach stosunków polsko-japońskich wizyta japońskiego monarchy. Podczas dwutygodniowej podróży cesarska para odwiedzi też Czechy, Austrię i Węgry.
(RPS) (Gazeta Wyborcza)

11/02/2002
Bush w Japonii.

Prezydent Stanów Zjednoczonych, George W. Bush przyleci 17 lutego do Japonii, będzie to jego pierwsza podróż do Japonii. Samolot prezydenta, wyląduje na lotnisku Haneda w Tokio, popołudniu. Dnia następnego spotka się on z premierem Junichiro Koizumim. Najpierw odbędzie się tzw. "roboczy lunch", a później zaplanowana jest konferencja. Na dzień 19 lutego zaplanowano przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych, a także spotkanie z cesarzem Akihito. Po południu Bush odleci z lotniska Haneda do Koreii Południowej.

09/02/2002
Pożar w siłowni atomowej.

Pożar, jaki miał miejsce w sobotę rano (9.02) w japońskiej elektrowni atomowej {Onagawa} w prefekturze Miyagi na północnym wschodzie kraju, nie spowodował wycieku paliwa jądrowego - dwu pracowników elektrowni zostało jednak narażonych na radiację. Ogień został zlokalizowany a siłownia działa już normalnie. Zdrowiu dwu robotników nic nie zagraża. Do wybuchu pożaru doszło w sytuacji, gdy robotnicy przypadkowo doprowadzili do zapalenia się płachty plastiku w podziemiach budynku. Sprawa jest już przedmiotem śledztwa.
(PAP) (Gazeta Wyborcza)

08/02/2002
Japonia wyśle trzy okręty do wsparcia akcji w Afganistanie.

Japonia wyśle trzy okręty z 700-osobową załogą w rejon Oceanu Indyjskiego, by wesprzeć akcję Stanów Zjednoczonych w Afganistanie - poinformowano w piątek w tokijskim ministerstwie obrony. Będzie to drugi w tym kraju przypadek wysłania sił zbrojnych za granicę od czasu zmiany zapisu konstytucyjnego, który zabraniał użycia w ten sposób japońskich wojsk. W listopadzie ubiegłego roku na Ocean Indyjski popłynęły trzy niszczyciele i dwa okręty zaopatrzeniowe. We wtorek z Japonii wypłyną niszczyciel "Haruna" i transporter "Tokiwa". Zaś dzień później na morze wyruszy niszczyciel "Sawakaze". W październiku japoński parlament przeforsował poprawkę do konstytucji, umożliwiającą siłom zbrojnym tego kraju uczestnictwo w amerykańskiej operacji przeciwko talibom, bez udziału w walkach.
(PAP) (Gazeta Wyborcza)

05/02/2002
Banki mniej wiarygodne.

Dwie największe na świecie agencje ratingowe obniżyły swoje oceny wiarygodności kredytowej kilku największych japońskich banków. Standard & Poor's oraz Moody's poinformowały też że oceny mogą być jeszcze bardziej obniżone, gdyż nie wydaje się, aby banki były w stanie ograniczyć liczbę tzw. złych długów. W odpowiedzi notowania akcji banków zaczęły spadać a indeks tego sektora osiągnął poziom najniższy od 18 lat. Obawy inwestorów mogą się pogłębić w ciągu dwóch miesięcy, kiedy skończy się rządowa gwarancja dla depozytów bankowych. Analitycy mówią, że spadek cen akcji banków i wycofywanie depozytów może przyspieszyć kryzys.
(pat)(Reuters) (Gazeta Wyborcza)

04/02/2002
Wniosek o wotum nieufności dla rządu.

Japońskie partie opozycyjne zgłosiły w poniedziałek (4.02) w parlamencie wniosek o wotum nieufności wobec rządu Junichiro Koizumiego. Opozycja wystąpiła przeciwko zmianie na stanowisku szefa resortu spraw zagranicznych. Domaga się także wyjaśnień premiera na temat błędnych, jej zdaniem, działań gabinetu w sprawie tzw. choroby szalonych krów w japońskich fermach hodowlanych. Wniosek ma w zasadzie charakter symboliczny. Rząd dysponuje wystarczającą większością głosów w parlamencie, by odrzucić postulat opozycji. Został jednak zgłoszony w momencie, gdy - jak wynika z ostatnich sondaży prasowych - popularność premiera Koizumiego spadła do niespotykanego dotychczas poziomu - z ponad 70% jeszcze niedawno do niecałych 50% w ostatnich dniach. Opozycyjny wniosek ma być poddany pod głosowanie we wtorek, a debata w tej sprawie może się przekształcić w dyskusję na temat działań rządu premiera-reformatora.
(mag)(PAP) (Wirtualna Polska)

04/02/2002
Japonia umieściła własnego satelitę na orbicie.

Japonia umieściła w poniedziałek na orbicie okołoziemskiej własnego eksperymentalnego satelitę badawczego.Urządzenie zostało wyniesione w kosmos przez rakietę rodzimej produkcji - H-2A, wystrzeloną z ośrodka kosmicznego w Tanegashima. W Tokio podkreślono, iż operacja przebiegła bez jakichkolwiek zakłóceń. Faktycznie jednak - jak podkreślają inne źródła, cytowane przez Associated Press, planowano wystrzelenie dwu satelitów - udało się umieścić na orbicie tylko jednego z nich. Z drugim urządzeniem - satelitą badawczym DASH - nie udało się nawiązać kontaktu i nie ma potwierdzenia, by wszedł na orbitę. Poniedziałkowa operacja ma stanowić wstęp do podjęcia przez japońską agencję kosmiczną NASDA działalności komercyjnej: umieszczania na orbicie satelitów innych państw. Wyniesiona w poniedziałek przez rakietę kapsuła próbna spadnie na Saharę w czwartek.
(iza)(PAP) (Wirtualna Polska)

04/02/2002
Trzęsienie ziemi 500 km od Tokio.

Trzęsienie ziemi o sile 4,8 stopnia w skali Richtera nawiedziło w poniedziałek zachodnią Japonię. Nie zanotowano ofiar, ani strat, ale ogłoszony został alarm przed możliwym tsunami. Wstrząs miał miejsce o 6:02 czasu lokalnego (22:02 warszawskiego) w prowincji Wakayama około 500 km na zachód od Tokio. Epicentrum trzęsienia znajdowało się w okolicach wybrzeża Pacyfiku.Wstrząsy odczuło kilka miast m.in. Kawabe, Tanabe i Kikigawa.
(iza)(PAP) (Wirtualna Polska)

02/02/2002
Na Wyspach Kurylskich bez zmian.

Japonii i Rosji nie udało się w sobotę poczynić postępu w rozwiązaniu 57-letniego sporu. Ministrowie spraw zagranicznych uzgodnili jedynie połączenie sił w walce z "międzynarodowym terroryzmem". Nowa minister spraw zagranicznych Japonii Yoriko Kawaguchi spotkała się w Tokio ze swym rosyjskim kolegą, Igorem Iwanowem. "Obydwie strony uzgodniły kontynuowanie dialogu w sprawie sporu terytorialnego", poinformowano w japońskim MSZ. Kawaguchi i Iwanow ustalili, że w marcu dojdzie do spotkania wiceministrów resortów spraw zagranicznych obydwu krajów, którzy zajmą się kwestią Kurylów.
(mkuz)(AP) (Gazeta Wyborcza)

01/02/2002
Iwanow rozpoczął wizytę w Tokio.

Do Tokio przybył w piątek szef dyplomacji rosyjskiej Igor Iwanow. Japonia jest pierwszym etapem azjatyckiej podróży ministra, który następnie odwiedzi także Indie i Afganistan. W czasie pobytu w Japonii Iwanow spotka się - jeszcze w piątek - z premierem Junichiro Koizumim; będzie także pierwszym zagranicznym gościem, którego przyjmie nowa minister spraw zagranicznych Japonii, Yoriko Kawaguchi. Szef dyplomacji rosyjskiej potwierdził, iż główna sprawa, jaką poruszać będzie w toku swej podróży to kwestia walki z międzynarodowym terroryzmem. W Tokio omawiać będzie również sprawę japońsko- rosyjskiego traktatu pokojowego, kończącego okres II wojny światowej w stosunkach dwustronnych.
(an)(PAP) (Wirtualna Polska)

01/02/2002
Nowy szefa MSZ.

Yoriko Kawaguchi Rzecznik japońskiego rządu poinformował w piątek, że nowym ministrem spraw zagranicznych Japonii będzie Yoriko Kawaguchi, dotychczasowa minister ochrony środowiska. Trzy dni temu premier Junichiro Koizumi odwołał popularną, ale kontrowersyjną szefową dyplomacji Makiko Tanakę. Agencja Kyodo pisała, że powodem dymisji był konflikt między panią minister a jej zastępcą. Spór ten spowodował opóźnienie debaty parlamentarnej nad tak zwanym budżetem dodatkowym, mającym wydobyć gospodarkę japońską z recesji.
(and)(IAR) (Wirtualna Polska)