Wiadomości - Styczeń 2002


29/01/2002
Rekordowo wysokie bezrobocie w Japonii.

5,6 proc. - to nowy, japoński rekord wielkości bezrobocia, pobity w grudniu ub. roku - poinformował we wtorek japoński rząd. Analitycy obawiają się jednak, że kolejne miesiące przyniosą kolejne rekordy. Japońska gospodarka nie zdradza objawów wychodzenia z recesji; kolejne przedsiębiorstwa - zwłaszcza w sektorze elektronicznym, telekomunikacji i bankowości - zapowiadają masowe zwolnienia. Przykładowo, we wtorek koncern Nissho Iwai Corp zapowiedział, że do marca 2005 r. zwolni 5 tys. swoich pracowników; linie lotnicze Japan Airlines i Japan Air System zapowiedziały natomiast likwidacje 3 tys. miejsc pracy. - To tylko początek - straszy Mamoru Yamazaki, główny ekonomista banku Barclays Capital Japan.
(nik)(ap) (Gazeta Wyborcza)

29/01/2002
Trzęsienie ziemi.

Trzęsienie ziemi o sile 5,1 stopnia w skali Richtera wystąpiło we wtorek w północno-wschodniej Japonii. Według pierwszych informacji, nie ma ofiar ani zniszczeń. Epicentrum wstrząsów było na głębokości 40 km pod dnem oceanu, koło wybrzeża prefektury Fukushima, około 200 km na północ od Tokio. W ocenie ekspertów, wstrząsy nie spowodują tsunami, czyli ogromnych, niszczycielskich fal oceanicznych.
(mag)(PAP) (Wirtualna Polska)

28/01/2002
Kobiety jak lalki.

Siostry Kano Od marca Japończycy będą mogli kupować zabawkową wersję najpiękniejszych kobiet w kraju. Firma Takara wyprodukowała bowiem lalki - kopie dwóch słynnych w Japonii piękności - Kyoko i Miki, znanych jako "siostry Kano". Kolekcja długowłosych 30-centymetrowych lalek jest limitowana. Do sklepów trafi ich 1500. Każda kosztować będzie ok. 150 dolarów.
(aka)(PAP) (Wirtualna Polska)



28/01/2002
Japonia zużywa mniej ropy.

Japoński import ropy naftowej zmalał w ubiegłym roku o 1,4 proc. i wyniósł 1,55 mld baryłek - poinformował rząd w Tokio. 88,4 proc. importu pochodziło z państw Bliskiego Wschodu, pozostałe m.in. z Indonezji. Spadek zużycia jest spowodowany recesją. Zdaniem analityków także w tym roku spożycie ropy zmaleje.
(dama)(PAP) (Gazeta Wyborcza)

27/01/2002
Piłkarskie walentynki.

W tokijskim sklepie z upominkami na tegoroczne walentynki kupić można nietypowy prezent. Amerykański producent "5th Avenue Chocolatiere" proponuje paniom, by swoim ukochanym mężczyznom podarowały czekoladową piłkę nożną. Słodka piłeczka kosztuje 2800 jenów czyli 21 dolarów. Widnieje na niej czerwone logo "Japan 2002". Według agencji France Presse, japoński zwyczaj nakazuje, by 14 lutego wszystkie panie obdarowywały słodyczami swoich ukochanych, kolegów w pracy bądź nauczycieli.
(jask)(PAP) (Wirtualna Polska)


21/01/2002
Pomoc dla Afganistanu.

Afganistan otrzyma w najbliższym czasie na odbudowę pomoc finansową w wysokości prawie 3 mld dolarów. W ciągu 5 lat potrzebne będzie 10 mld dolarów. W Tokio rozpoczęła się w poniedziałek (21.01) konferencja na ten temat. Uczestniczą w niej przedstawiciele 60 państw i ponad 20 organizacji międzynarodowych. Większość z deklarowanych sum jest jednak rozłożona na kilka lat lub też ma jeszcze podlegać akceptacji przez zarząd, np. Banku Światowego lub Azjatyckiego Banku Rozwoju. Japońska agencja Kyodo podaje następującą listę donatorów: Japonia - 500 mln dolarów (w ciągu 30 miesięcy), Stany Zjednoczone - 296 mln dolarów (w obecnym roku finansowym), Unia Europejska - 500 mln dolarów (w tym roku), Arabia Saudyjska - 220 mln dolarów (w ciągu trzech lat ), Bank Światowy - 500 mln dolarów (w ciągu 30 miesięcy), Iran - 120 mln dolarów (w okresie 2002-2003 r.). Deklaracje pomocy złożyły także Indie (100 mln dolarów) i Kanada (61 mln dolarów).
(and)(PAP) (Wirtualna Polska)

18/01/2002
Napad na telewizję NHK.

Japońscy policjanci obezwładnili w piątek napastnika, który z nożem w ręku wdarł się do siedziby japońskiej sieci telewizyjnej NHK w Kyoto. Napastnik pochwycił recepcjonistkę jako zakładniczkę i zażądał rozmowy z premierem Japonii Dziunisiro Koizumim. Telewizja NHK pokazała na żywo moment obezwładnienia mężczyzny przy użyciu gaśnicy.
(and)(IAR) (Wirtualna Polska)

17/01/2002
Siedem lat po trzęsieniu ziemi.

Kobe - Hanshin-Awaji Mieszkańcy japońskiego Kobe oddali w czwartek cześć 6432 osobom, które straciły życie w wyniku silnego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło miasto 17 stycznia 1995 roku. Dokładnie o 5:46 czasu lokalnego (22:46 warszawskiego), mieszkańcy miasta zapalili tysiące świec - po jednej dla uczczenia każdej z ofiar. Półtoramilionowe Kobe w ciągu czterech lat całkowicie odbudowało się po wyniszczającym kataklizmie. Ostatnie osiedla dla osób pozbawionych dachu nad głową zamknięto w październiku 1999, a centrum pomocy ofiarom zamieniono w instytut badania psychologicznych skutków klęsk naturalnych.
(iza)(PAP) (Wirtualna Polska)

15/01/2002
Japonia chce pomóc.

Tokio gotowe jest ofiarować 400-500 mln dol. na odbudowę Afganistanu - podała agencja Kyodo, powołując się na rządowy raport przez międzynarodową konferencją w sprawie pomocy dla Afganistanu (21-22 stycznia). W ub. tygodniu ONZ ocenił potrzeby Afganistanu w pierwszej fazie odbudowy na 2 mld dol. Według innych szacunków w ciągu pierwszego dziesięciolecia kraj będzie potrzebował 10-20 mld dol.
(mak) (Gazeta Wyborcza)

15/01/2002
Robot do wykrywania min.

Japończycy zamierzają skonstruować robota, który w przyszłym roku zajmie się wykrywaniem min w Afganistanie - poinformowały we wtorek japońskie media. Według szacunków ONZ, w Afganistanie jest od 5 do 10 mln min; każdego dnia zabijają one lub okaleczają około 10 osób. Według japońskiego Urzędu ds. Nauki i Techniki, siedmiu specjalistów zaangażuje się w konstrukcję robota, potrafiącego wykrywać miny nawet gdyby eksplozje pozbawiły go części funkcji. Koncepcja robota dopiero powstaje. Nie wyklucza się, że będzie to urządzenie poruszające się na sześciu nogach lub pełzające jak wąż. Specjaliści z różnych krajów, którzy w zeszłym miesiącu debatowali w Tokio nad odbudową Afganistanu, doszli do wniosku, że usunięcie min będzie kosztować do najmniej 500 mln USD i potrwa od siedmiu do dziesięciu lat. Większość min zostawiły w Afganistanie wojska radzieckie w okresie dziesięcioletniej okupacji, zakończonej w 1989 r. Na razie nic nie wiadomo o przewidywanych kosztach skonstruowania i wyprodukowania japońskiego robota do wykrywania min.
(jd)(PAP) (Wirtualna Polska)

13/01/2002
Swobodna wymiana handlowa.

Singapur stał się pierwszym krajem świata, z którym Japonia podpisała dwustronne porozumienie o wolnej wymianie handlowej (FTA). Pod takim układem w niedzielę złożyli podpisy premierzy Japonii - Junichiro Koizumi i Singapuru - Goh Chok Tong. Singapur stanowił ostatni etap podróży Koizumiego po krajach Azji Południowo- Wschodniej. Podróż określano mianem misji gospodarczej, której celem miało być ożywienie kontaktów gospodarczych przeżywającej recesję Japonii z krajami tej części świata. Porozumienie o zniesieniu barier handlowych FTA Koizumi podpisał jednak tylko z Singapurem. Dwustronne porozumienie, mające wejść w życie w połowie roku, oznacza zniesienie ceł na 94% singapurskich towarów, eksportowanych do Japonii oraz ceł na wszystkie towary japońskie, sprzedawane Singapurowi. Japonia od lat jest trzecim największym partnerem handlowym Singapuru - po sąsiedniej Malezji i Stanach Zjednoczonych. Wartość dwustronnej wymiany japońsko-singapurskiej w 2000 r. wyniosła 31,42 mld dol. a w ubiegłym roku wzrosła do ponad 40 mld dol. FTA zakłada ulgi dla inwestorów oraz swobodny przepływ wykwalifikowanej siły roboczej pomiędzy dwoma partnerami.
(mag)(PAP) (Wirtualna Polska)

12/01/2002
Japońscy rybacy uratowali rosyjską parę.

Japońscy rybacy uratowali w sobotę rosyjską parę, od początku tygodnia dryfującą w sztormowej pogodzie na uszkodzonym jachcie na Morzu Japońskim. Jak podały władze zachodniojapońskiej prefektury Yamaguchi, 47-letni Wiktor Sokołow i 22-letnia Galina Nikołajewa w listopadzie wybrali się w podróż jachtem "Newinny" z Władywostoku do Korei Południowej, gdzie mieli odwiedzić przyjaciół. Wycieczkę skomplikował defekt silnika jachtu; uratowana w sobotę o świcie przez rybaków para jest - jak określiła japońska policja - w zadawalającym stanie. Jacht został przyholowany przez Japończyków do portu w prefekturze Toyoura, gdzie dokonany zostanie remont silnika. Nie wiadomo, czy rosyjska para będzie kontynuować wycieczkę. O tej porze roku Morze Japońskie jest silnie wzburzone; w rejonie panują także bardzo niskie temperatury.
(aka)(PAP) (Wirtualna Polska)

07/01/2002
Kobieta na Chryzantemowym Tronie?

Po raz pierwszy w debacie na temat prawa kobiet do japońskiego Chryzantemowego Tronu zabrała głos rodzina cesarska. Milczenie dworu w kwestii prawa linii żeńskiej do panowania przełamała ciesząca się wielkim szacunkiem w kraju seniorka rodziny cesarskiej - 90-letnia wdowa po bracie cesarza Hirohito, księżna Takamatsu. Sędziwa księżna w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie prasowym przypomniała, iż zarówno w samej Japonii, jak i w innych krajach kobiety często zasiadały na tronie; w historii Japonii znane jest co najmniej osiem cesarzowych. Debata na temat możliwości osadzenia na tronie kobiety rozgorzała po narodzinach w grudniu w japońskiej rodzinie cesarskiej kolejnej dziewczynki - córki następcy tronu Naruhito, księżniczki Aiko. Zdaniem sędziwej księżnej Takamatsu, jest całkowicie możliwe by następnym, 127. cesarzem Japonii została kobieta. Biorąc pod uwagę historię kraju, takie rozwiązanie byłoby czymś absolutnie naturalnym - podkreśliła księżna. Z przeprowadzanych ostatnio sondaży wynika, że większość Japończyków nie miałaby nic przeciwko temu, by na tronie zasiadła kobieta.
(mag)(WP) (Wirtualna Polska)

07/01/2002
Szalone krowy protestują.

Sześć bezpańskich krów spacerowało w poniedziałkowy poranek po ulicach Kumamoto - miasta na południowym zachodzie Japonii, ,,Jesteśmy bezpieczne", ,,Nie mamy BSE" głosiły napisy namalowane sprejem na zwierzętach. Japonia jest pierwszym pozaeuropejskim krajem, który dotknęła choroba BSE. We wrześniu rząd ogłosił, że ,,podejrzaną" krowę z prefektury Chiba rzeczywiście dotknęła epidemia. Do tej pory wykryto kolejne dwa przypadki zarażonych krów. Rządowi jak do tej pory nie udało się ustalić rozmiarów epidemii ani w jaki sposób dotarła ona do Japonii. Głównym ,,sprawcą" rozprzestrzeniania się zarazy jest karma krowia sporządzona ze zmielonych krowich organów wewnętrznych, kości i skór. Prawdopodobnie to właśnie w importowanej żywności znajdowały się zarazki choroby. Japońscy specjaliści mają jednak twardy orzech do zgryzienia - trudno dokładnie ustalić, jak BSE dostało się do Japonii - choroba rozwija się bowiem od od dwóch do ośmiu lat, a niewielu hodowców przechowuje rejestry żywieniowe krów za tak długi okres. W listopadzie rząd ogłosił, że trzeba będzie zabić około 5 tysięcy zwierząt. Hodowcy nie chcą się z tym pogodzić i obwiniają rząd o przedostanie się choroby do Japonii. Władze bowiem zignorowały rady Unii Europejskiej, by wprowadzić zakaz importu karmy.
(ksz) (Gazeta Wyborcza)

03/01/2002
Daruma spełnia życzenia.

lalka Darumaświątynia Kita-in W japońskim mieście Kawagoe w świątyni Kita-in trwa doroczny festiwal Daruma. Japończycy zawsze kupują lalki Daruma na początku nowego roku lub w momencie podejmowania ważnych decyzji życiowych. Magiczna moc lalek pomaga spełniać życzenia. Każdy posiadacz Daruma myśli o swoim życzeniu i maluje jedną źrenicę oka lalki. Gdy prośba zostanie spełniona wtedy maluje drugą źrenicę.
(mag)(WP) (Wirtualna Polska)


03/01/2002
Rekordowa produkcja elektroniki w Japonii.

Produkcja elektroniki w Japonii pobiła w zeszłym roku rekord wszechczasów. W roku bieżącym trend ten będzie się utrzymywał, rynek ma wzrosnąć o 7,1 procent. Tak przynajmniej przewiduje Japan Electronics and Information Technology Industries Association. Bieżąca wartość branży elektronicznej w Japonii to 231 miliardów dolarów. Tegoroczny wzrost nie będzie tak spektakularny, ale podtrzyma go rosnące zapotrzebowanie ze strony producentów telefonów komórkowych. Sprzedaż komórek rośnie dynamicznie na całym świecie. W roku 2000 sprzedano 380 mln sztuk tych urządzeń. W tym roku liczba ta ma osiągnąć 453 miliony.
(MC) (Gazeta Wyborcza)

01/01/2002
Polska chce ułatwić inwestowanie firmom z Japonii.

Polska poczyni kroki, aby zachęcić japońskich inwestorów do angażowania kapitału w naszym kraju - zapowiedział premier Leszek Miller w wywiadzie dla japońskiego dziennika "Nihon Keizai Shimbun". "Polski rząd planuje subwencje dla firm z Japonii, które zechcą inwestować w naszym kraju" - powiedział premier. Miller zasugerował też, że zliberalizowane zostaną przepisy, aby zachęcić zagranicznych inwestorów i ułatwić im działalność w Polsce.
(PAP) (Wirtualna Polska)

01/01/2002
Recesja dotyka golfistów.

Recesja w Japonii mocno dotknęła sektor usług. Przykładem są kłopoty japońskich klubów golfowych - w mijającym roku upadła rekordowa liczba 50 klubów zrzeszających miłośników tego drogiego sportu. To aż o 17 więcej w porównaniu do ubiegłego roku. Długi klubów wyniosły ponad 6,88 mld dolarów. Spadła również liczba graczy - coraz mniej Japończyków może sobie pozwolić na tę elitarną rozrywkę. W roku 2001 liczba graczy spadła poniżej 90 mln, podczas gdy jeszcze cztery lata temu aż 101 mln osób odwiedziło pola golfowe. W Kraju Kwitnącej Wiśni tylko 5 proc. z 2,4 tys. pól golfowych jest dochodowe. Według Nihon Keizai Shimbun, jednej z największych gazet zajmujących się tematyką gospodarczą, większość z nich może ulec likwidacji w obliczu kryzysu gospodarczego, który przechodzi Japonia. Stopa bezrobocia sięga tam 5,5 proc., zaś tempo wzrostu gospodarczego stale maleje: w trzecim kwartale wyniosło ono minus 0,5 proc., w ostatnim kwartale tego roku może być jeszcze niższe.
(mkuz)(Reuters) (Gazeta Wyborcza)