Japonia - Nippon

Witam na stronie japonia.marsiya.net.

 


marzec 2011 - - Kataklizm w Japonii

Tragedii która nawiedziła wysypy japońskie poœwięcono wiele miejsca na polskojęzycznych stronach internetowych. Jeœli poszukujecie bieżących informacji na ten temat, to podaję krótką listę serwisów informacyjnych, które stworzyły sekcje pośwęconą tej tragedii.

Gazeta Wyborcza - Raporty: Kataklizm w Japonii

Wirtualna Polska - Gigantyczne trzęsienie ziemi nawiedziło Japonię (dla fanów/fanek mocno sensacyjnego podejścia do tematu)

Onet.pl - Trzęsienie ziemi w Japonii

A także informacje w języku angielskim na stronach: Japan Times oraz Reuters.październik / listopad 2005 - - Japanese New Music Festival 2005

Jeśli nie macie pomysłu na pierwsze dni listopada, to z pewnością zainteresuje Was zbliżający się wielkimi krokami Japanese New Music Festival czyli mini-festiwal muzyki japońskiej. W kilku miastach wystąpią Ruins Alone, Akaten, Zubi Zuva X, Zoffy, Acid Mother Temple SRV, Shrinp Wark, Seikazoku.

Festiwal pojawi się w następujących miastach:

5.11.2005 -- Gdańsk (Klub ŻAK)
6.11.2005 -- Poznań (Scena na Piętrze)
7.11.2005 -- Wrocław (Firlej)
8.11.2005 -- Kraków (Klub Re)

Więcej informacji na stronach serwisu muzycznego Serpent.pl...


sierpień 2005 - - Zmarł prof. Wiesław Kotański

W poniedziałek Polska Agencja Prasowa podała smutną informację o śmierci wybitnego znawcy Japonii prof. Wiesława Kotańskiego. Poniżej cytuje PAP:

"[2005-08-10 14:11] Zmarł prof. Wiesław Kotański - wybitny polski japonista

Prof. Wiesław Kotański, wybitny polski japonista, wieloletni wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, zmarł w Warszawie w wieku 90 lat - poinformowało Biuro Promocji i Informacji UW.

Prof. Kotański, twórca i nestor polskiej japonistyki, był także uznawany za jednego z najwybitniejszych w świecie badaczy kultury Japonii. Badaniom nad kulturą i językiem Japonii poświęcił blisko 70 lat życia. Kilkanaście razy podróżował do Japonii, aby poznać duchową sferę tego kraju.

Kotański był autorem ponad dwustu publikacji naukowych z dziedziny japonistyki, z których najważniejsze to m.in. "Zarys dziejów religii w Japonii". Warszawa (1963), "Sztuka Japonii - zarys" (1974), "Japońskie opowieści o bogach" (1983), "Opowieści o pierwszych władcach japońskich" (1990) oraz "Dziedzictwo japońskich bogów" (1995).

Był także tłumaczem wielu japońskich dzieł, m.in. fundamentalnego "Dziesięć tysięcy liści. Antologia literatury japońskiej" (PWN, 1961). "Kultura Japonii jest fascynująca. Z zapisanych na kartach literatury japońskich legend dowiadujemy się o zaczątkach prawa, filozofii, norm moralnych" - podkreślał prof. Kotański w ubiegłorocznej rozmowie z PAP.

Blisko 50 lat poświęcił badaniom nad najstarszym zachowanym w odpisach dziełem japońskiego piśmiennictwa, kroniki z początków VIII stulecia n.e. "Kojiki, czyli Księga dawnych wydarzeń". Przez Japończyków uznawany jest za autora najlepszego spośród 40 powstałych do tej pory na świecie przekładów "Kojiki". Nagrody za pracę nad "Kojiki" wręczał mu sam cesarz Japonii, Akihito.

Rząd japoński odznaczył prof. Kotańskiego za naukową działalność Orderem Świętego Skarbu (1976) oraz Orderem Wschodzącego Słońca (1986). Kotański otrzymał także wyróżnienia za naukowe wyniki od Japońskiego Funduszu Popierania Nauki i Naukowej Komisji Okręgu Osaka, oraz prestiżową nagrodę Yamagato Banto - za wieloletni wkład w promowanie studiów japonistycznych w Polsce.

Wiesław Kotański urodził się w 1915 roku w Warszawie. Studia orientalistyczne odbył na Uniwersytecie Warszawskim. Doktoryzował się w 1951 roku. W 1955 r. Kotański utworzył Zakład Japonistyki przy Katedrze Sinologii UW. W 1975 roku został profesorem zwyczajnym. W latach 1978-1981 pełnił funkcje dziekana Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Był członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Językoznawczego i międzynarodowego stowarzyszenia European Association of Japanese Studies, członkiem Komitetu Nauk Orientalistycznych PAN i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

Był ojcem twórcy MONAR-u, Marka Kotańskiego. Zmarł w poniedziałek w Warszawie."


lipiec 2005 - - Mały update... po bardzo, bardzo długiej przerwie...

Polecam Wam odwiedzenie strony, w zasadzie blogu, http://www.japonia2005.blog.pl/. Znajdziecie w nim relacje dwóch studentek Japonistyki, które aktualnie przebywają w Japonii. :)

Ponadto, dodałem do działu "Artykuły", archiwalne teksty dotyczące Japonii, które ukazały się w ostatnim czasie w polskiej prasie.


- Archiwum -

2004.07.03 - różne-różniaste :-)

Ostatnio znalazłem ciekawą stronę internetową z nocnymi zdjęciami Tokio i innych japońskich miast.Może Was to zainteresuje. Niektóre zdjęcia są naprawde bardzo ładne... -> http://tokyoyakei.jp/ (strona w języku japońskim, ale można się domyśleć o co chodzi).


Wszystkich zapraszam do przyłączenia się do Polsko-Japońskiej grupy dyskusyjnej która dostępna jest w ramach Yahoo! Groups. Poniżej podaję link do grupy. Opis i zasady działania są na stronie grupy.


Polska_Japonia - Grupa Dyskusyjna.


Get Firefox

Strona testowana pod: Google Chrome, Firefox 3.x, IE 8.0
2001-2011 - m_sieradzki

2011/03/13@22:28CET